مجله بانوان

/

سلامت

/

چگونه در طوفان گرد و خاک سلامت بمانیم

[ هشدار گرد و خاک, باکتری گرد و خاک, بادشدید و گرد و خاک, گرد و خاک در چشم, گرد و خاک, طوفان گرد و خاک, گرد و خاک رفتن در چشم, لباس و ماسک گرد و خاک, حساسیت به گرد و خاک, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

بادشدید و گرد و خاک, باکتری گرد و خاک

طوفان موجب ابتلا افراد به انواع بیماری ها به ویژه مشکل های تنفسی و بینایی می شود

ورود گرد و خاک به داخل ریه، چشم و بینی، با ابتلا به بیماری های مختلف همراه است، اما با برخی راهکار های ساده می توان میزان آسیب این پدیده های آب و هوایی را کاهش داد.

طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پدیده های طبیعی غیرقابل پیش بینی است. دراثر این پدیده باد با قدرت بالا ذره های گرد و خاک را همراه خود حمل کرده و این اتفاق سبب ایجاد طوفان، کاهش دید افقی و ابتلای افراد به انواع بیماری های به ویژه مشکل های تنفسی و بینایی می شود.

کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری های تنفسی و آلرژی ها، مبتلایان به بیماری های چشمی، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف شده است، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری و انواع مشکل های تنفسی قرار دارند.

بادشدید و گرد و خاک, باکتری گرد و خاک

طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پدیده های طبیعی غیرقابل پیش بینی است

کارشناسان برای حفظ سلامت وجلوگیری از آسیب در وضعیت گرد و خاک به افراد به ویژه گروه های در معرض ریسک سلامت توصیه می کنند تا مساعد شدن وضعیت آب و هوا از منزل خارج نشوند. همچنین استفاده از پنجره های دو یا سه جداره، استفاده از عایق های پلیمری کنار پنجره، استفاده از ماسک فیلتر دار، عینک، لباس های پوشیده و کلاه درهنگام خروج از منزل و قرار داشتن درمعرض آلودگی از جمله موارد تاثثیر گذار در این زمینه است.

درهنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع، دامنه کوه ها و حفره ها پناه نگیرید، زیرا امکان مدفون شدن زیر انبوهی از شن و ماسه وجود دارد.

درصورتی که به طور ناگهانی درمعرض توفان گرد و غبار قرار گرفتید و ماسک یا عینک و کلاه در اختیار ندارید، یک دستمال پارچه ای یا چند لایه دستمال کاغذی را مرطوب کرده و جلوی بینی خود قرار دهید تا میزان ورود مواد آلوده به مجاری تنفسی کاهش یابد.

بادشدید و گرد و خاک, باکتری گرد و خاک

هنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع و حفره ها پناه نگیرید

استفاده از ماسک های فیلتر دار بهترین راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی است

پنجره های ماشین را بالا نگه دارید و هواکش های ماشین را ببندید تا گرد و غبار کمتر وارد خودرو شود.

در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که سابقه آلودگی هوا، توفان گرد و غبار را دارد همیشه جعبه کمک های اولیه حاوی ماسک، اسپری ضد آسم و سایر وسایل امدادی همراه خود داشته باشید.

در صورت احساس تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، سرفه و مواردی از این دست بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

بادشدید و گرد و خاک, باکتری گرد و خاک

استفاده از ماسک های فیلتر دار بهترین راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی است

پس از رسیدن به خانه یا محل کار، دست و صورت خود را شسته و لباس ها را تعویض کنید.

درصورتی که به طور ناگهانی با توفان شن مواجه شدید از وسایلی، چون کیف، کوله پشتی، کتاب و مواردی از این دست مانند نوعی سپر برای جلوگیری از ورود گردو خاک به مجاری تنفسی و چشمان خود استفاده کنید.

به اطلاعیه ها و اعلان های سازمان های امدادی و آب و هوا شناسی گوش دهید و تا پایان توفان یا گرد و غبار درمحل امن باقی بمانید.

منبع:yjc.ir