مجله بانوان

/

سلامت

/

ماساژ درمانی با سنگ داغ مزایا و معایب

[ آرتریت روماتوئیدتسکین فیبرومیالژیاسنگ آتشفشانیسنگ داغسنگ درمانیسنگ مازالتعضلات اسکلتیماساژ درمانیماساژ درمانی سنگمزایای سنگ داغ درمانیمعایب سنگ داغ درمانیگرفتگی عضلات, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

یک متخصص ماساژ درمانی از تکنیک و روش های مختلفی برای ریلکس کردن عضله های اسکلتی بدن استفاده می کند. او می تواند از حرکات زیادی مانند ماساژ معمولی، ماساژ ضربه ای، حرکات دایره ای و ورز دادن استفاده کند

در این مطلب نگاه کوتاهی به نوعی از ماساژ به نام “ماساژ با سنگ داغ” می انداریم و نشان خواهیم داد که این نوع ماساژ چگونه کار می کند و مزایا و خطرات احتمالی آن را بر خواهیم شمرد.

ماساژ درمانی با سنگ داغ چیست؟

در طول این نوع ماساژ درمانی، متخصص علاوه بر تکنیک های یک ماساژ معمولی همچنین از سنگ های خاصی استفاده می کند که در مناطق مخصوصی از بدن گذاشته می شوند. این سنگ ها صاف و هموار و نوعی از سنگ های کوه های آتشفشانی هستند که “مازالت” نام دارند. سنگ های مازالت به دلیل حفظ گرما در خود برای ماساژ درمانی مناسب هستند.

در ابتدا این سنگ ها را در آب داغ می گذارند تا به خوبی گرم شوند و سپس بر مناطق خاصی از بدن مانند کمر، معده، صورت، دست ها و پاها گذاشته می شوند.

برخی متخصصان این سنگ ها را در دست خود می گیرند و با آن شروع به ماساژ دادن می کنند. این کار به او اجازه می دهد تا با سنگ بدون فشار زیادی به عمق عضله ها نفوذ کند و فرد تحت ماساژ احساس لذت بیشتری از این نوع ماساژ ببرد.

گاهی اوقات، از سنگ های سرد نیز برای صورت یا بعد از اعمال سنگ داغ، استفاده می شود. سنگ سرد به آرام کردن رگ های خونی متورم شده کمک می کنند و  پوست داغ شده را تسکین می دهد.

“ماساژ درمانی با سنگ داغ” حدود 2000 سال پیش توسط چینی ها اختراع شد. از آن زمان به بعد از این تکنیک در بسیاری از فرهنگ و تمدن های مختلف مانند آمریکا، آفریقا، مصر و هند استفاده شد.

منافع

علاوه بر ریلکسیشن و تمدد اعصاب عمیق، ماساژ درمانی با سنگ داغ دارای مزایای بسیاری است:

1- تسکین درد های عضلانی

مشخص شده است که این نوع ماساژ درمانی می تواند بسیاری از علائم درد های عضلانی مانند فیبرومیالژیا ( نوعی سندروم درد اسکلتی– عضلانی مزمن) ، آرتریت روماتوئید ( التهاب و درد مفاصل) و حتی بیماری های خود ایمنی ( حمله اشتباه سیستم ایمنی بدن به خود) را تسکین دهد.

2- کمک به کاهش و درمان استرس

ماساژ یکی از متد های موثر برای تسکین استرس است. تحقیقات زیادی نشان داده است که ماساژ باعث کاهش استرس و اضطراب و همچنین مشکلات قلبی و عروقی می شود.

3- افزایش انعطاف پذیری مفاصل

گرفتگی عضلات باعث درد و دشواری حرکت مفاصل می شود. ماساژ به آرام کردن عضلات، و انعطاف پذیری مفاصل  و حرکت راحت تر شخص کمک می کند. ماساژ درمانی با سنگ داغ به خصوص برای افراد با اختلالات مفصلی خاص، بسیار مفید است.

4- کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلات

عضلات گرفته و پرتنش درد زیادی را بوجود می آورند که می توانند در زندگی روزانه ما تداخل ایجاد کنند. کاهش التهاب و تنش در عضله های اسکلتی، باعث کاهش درد و اسپاسم عضلانی می شود و همانطور که گفته شد، ماساژ و استفاده از سنگ داغ باعث ریلکس شدن عضلات و مفاصل بدن و کاهش درد و گرفتگی می شود.

5- خواب بهتر

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از مردم نمی توانند خواب راحتی داشته باشند. عوامل زیادی از جمله استرس، اینسومنیا ( بی خوابی غیرعادی در شب)، مشغله ذهنی و کاری باعث می شود تا بسیاری از افراد در شب کمتر از مقدار توصیه شده ( 7-8 ساعت) خواب داشته باشند.

طبق همین تحقیقات مشخص شده است که ماساژ، مخصوصا در افراد بزرگسال می تواند باعث ترویج آرامش و خواب راحت در شب شود.

خطرات

با وجود مزایای بسیار زیاد، ماساژ درمانی با سنگ داغ برای همه افراد مناسب نیست.

افرادی وجود دارند که نباید ماساژ درمانی (مخصوصا با سنگ داغ) را انجام دهند. در ادامه به برخی از موارد منع مصرف یا عواملی که نشان می دهد یک فرد نباید این درمان خاص را داشته باشد، اشاره می کنیم:

1- صدمه رساندن به پوست های آسیب دیده

افرادی که زخم یا جراحتی بر روی پوست خود دارند، تا زمانی که خوب نشدند نباید این درمان را انجام دهند.

این نوع ماساژ بر روی پوست های کبود، بریده و خراش دیده، آفتاب سوخته یا رگ های واریسی، ریسک صدمه و آسیب به بافت ها را افزایش می دهد. همچنین ماساژ با سنگ داغ یا روغن، احتمال عفونت های باکتریایی بر روی چنین پوست هایی را بالا می برد.

2- عفونت یا بیماری

افرادی که تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند نیز تا زمانی که بهبود نیافتند، باید از این نوع ماساژ خودداری کنند. سنگ داغ برای افراد بیمار و افرادی که تب دارند می تواند بسیار ناخوشایند باشد.

3- بیماری قلبی

بیماری قلبی می تواند باعث تورم یا مشکلات دیگری در رگ ها یا عروق خونی پاها شود. ماساژ می تواند بر روی این رگ ها اثر منفی بگذارد. اگر قصد دارید نزد یک متخصص ماساژ درمانی بروید، حتما قبل از ماساژ در مورد شرایط سلامتی خود با او صحبت کنید تا بتواند از خطر های بالقوه احتمالی آگاه شود.

4- دیابت

دیابت بر روی عملکرد اعصاب و رگ های خونی انگشتان دست و پا تاثیر می گذارد. افرادی که دیابت دارند ممکن است احساس در دست و پاهایشان را از دست بدهند و قادر نباشند که میزان فشار و داغی سنگ بر روی دست و پاهایشان را احساس کنند.

5- بارداری

ماساژ دادن در زمان بارداری می تواند برای بسیاری از زنان مفید و آرام بخش باشد. با اینحال برخی پزشکان توصیه می کنند که استفاده از ماساژ درمانی با سنگ داغ بر روی مادران باردار ممکن است خطرناک باشد.


ماساژ درمانی با سنگ داغ؛ مزایا و معایب