خرید اینترنتی کفی افزایش قد

کشورهای آلمان، نروژ، فرانسه، هند و بریتانیا قصد دارند تا 22 سال آینده فروش خودروهای غیرالکتریکی را در کشورهایشان ممنوع کنند. یکی از اولین کشورهایی که این کار را عملی می کند آلمان است.

در سال 2016 در آلمان قانونی به تصویب رسیده که طی آن، فروش وسایل نقلیه با موتور احتراقی داخلی از سال 2030 ممنوع خواهد شد. با اجرایی شدن این قانون یکی از بزرگترین کشورهای سازنده خودرو در جهان و یکی از سه کشور پیشرو در صنعت اتومبیل برای همیشه با تولید موتورهای بنزینی و دیزلی خداحافظی خواهد کرد.

نمایشگاهِ امسال خودرو در فرانکفورت هم نشان می داد که شرکت های آلمانی بخصوص مرسدس بنز تمام سعی خود را برای تولید خودروهای برقی و هوشمند آغاز کرده اند. این اتفاق در کشوری روی می دهد که بسیاری از اختراعات مرتبط با موتورهای احتراق داخلی در آن رخ داده است. شرکت مرسدس بنز قصد دارد تا چند سال آینده پیمایش خودرهای خود را در حالت برقی به 600 کیلومتر برای هر بار شارژ برساند. البته این شرکت برنامه گسترده ای هم برای استفاده از هیدروژن در واحد های پیل سوختی دارد. مرسدس بنز در فرانکفورت نسخه پیل سوختی خودرو شاسی بلند جی ال سی را معرفی کرد. خودرویی که با استفاده از هیدروژن برق مورد نیاز برای موتورهای الکتریکی در آن تامین می شود. مجموع قدرت موتورهای الکتریکی این خودرو 200 اسب بخار است و می تواند با یک بار هیدروژن گیری 440 کیلومتر مسافت را طی کنند.

پر کردن مخازن هیدروژن این خودرو تنها سه دقیقه طول می کشد که در مقابل شارژ باتری چندین برابر کمتر زمان می برد. این روش احتمالا یکی از اصلی ترین برنامه های خودروسازان آلمانی برای تولید خودروهای برقی از سال 2030 به بعد است.

در خودروهای پیل سوختی هیدروژن با اکسیژن هوا مخلوط می شود و حاصل این واکنش تولید آب و برق است. برق توسط موتور الکتریکی برای حرکت دادن خودرو مصرف می شود. البته بزرگ ترین مشکل بر سر راه این فناوری موضوع امنیت و ذخیره هیدروژن در فشار بالا یا بصورت مایع است.

هیدروژن یکی از فراوانترین عناصر در طبیعت است. با سوختن هیدروژن هم تنها آب تولید می شود. نکته سخت اما ذخیره سازی هیدروژن است. هیدروژن در دمای منفی 252 درجه سانتیگراد در فشار سطح دریا به جوش می آید. پس مایع سازی هیدروژن بسیار پیچیده و پر خرج است؛ فشرده سازی هم دارای فناوری بسیار پیچیدهای است. یکی از روش های عملی، ذخیره هیدروژن به وسیله هیدرید است. این روش امیدهای زیادی را برای استفاده در خودروهای آینده پیش روی مهندسان قرار داده است.

اما چه نکته ای خودروهای پیل سوختی را از خودروهای الکتریکی برجسته می کند که سبب می شوند خودروهای آینده بیشتر تمایل به سمت پیل سوختی داشته باشند؟

نکته مهم زمان سریعتر سوختگیری یا شارژ در خودروهای پیلی سوختی است. با فناوری فعلی این خودروها را می توان در زمان 5 دقیقه سوختگیری کرد در حالی که این زمان برای یک خودرو برقی بسیار بیشتر است. نکته دوم و بسیار مهم، پاکتر بودن خودروهای پیل سوختی است.

الکتریسته ای که برای خودروهای برقی تأمین می شوند ممکن است از روش های فسیلی تأمین شده باشد که در نهایت با تولید گازهای گلخانه ای مانند خودروهای کنونی به محیط زیست صدمه خواهد زد در حالی که الکتریسته خودروهای پیل سوختی از واکنش هیدروژن و اکسیژن تأمین می شود.

البته در استفاده از خودرهای برقی و ممنوعیت استفاده از خودروهای درون سوز آلمان اولین کشور نیست، بلکه نروژ یکی از اولین کشورهایی است که فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را از سال 2025 ممنوع خواهد کرد. از سال 2030 به بعد در این کشور حتی کامیون ها هم حق استفاده از گازوییل را ندارند.

بریتانیا و فرانسه البته ممنوعیت دیر هنگام تری را نسبت به آلمان و نروژ دارند در این دو کشور از سال 2040 میلادی فروش خودروهایی با سخت فسیلی ممنوع خواهد شد.

در میان کشورهای در حال توسعه هند یکی از پیشگامان ممنوعیت فروش خودروهایی با موتور بنزینی یا دیزلی است. هدف اصلی آن است که از سال 2030 هیچ خودرویی با سوخت فسیلی در این کشور به فروش نرسد.

همچنان موانع بسیاری برای تولید خودروهای الکتریکی در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. غیر از نبود زیر ساخت های مناسب می توان به گران بودن خودروهای الکتریکی اشاره کرد. ارزان ترین مدل خودروی الکتریکی تسلا، 30 هزار دلار قیمت دارد حال آنکه در کشوری مانند هند قیمت اکثر خودروهای بین 3 تا 10 هزار دلار است.

مشکل بزرگ دیگر آنجاست که اگر قرار باشد سالانه حدود 90 میلیون خودروی الکتریکی در جهان ساخته شود باید راهی برای تولید الکتریسته برای این تعداد خودرو با روش های غیر فسیلی یافت. از طرفی زباله باتری های لیتیومی برای میلیون ها خودرو هم می تواند در آینده به یکی از مشکلات زیست محیطی جهان تبدیل شود.


قصد پنج کشور برای ممنوعیت فروش خودروهای غیر برقی