خرید اینترنتی کفی افزایش قد

فواید روغن کتان

دانه کتان به دلیل تاثیرات مفیدش در سلامتی بسیار مقید است؛ چرا که میزان مناسبی پروتئین و فیبر دارد و همین طور با کاهش اشتها به کاهش وزن کمک می کند. با توجه به این توضیحات جای تعجب نیست که روغن این دانه نیز می تواند فواید مشابهی داشته باشد.
روغن دانه کتان از بذر کتان در کارخانجات یا به صورت صنعتی با فشار آوردن به دانه کتان تولید می شود. در این مقاله به مهم ترین فواید روغن کتان و بهترین روش مصرف آن می پردازیم.

درست شبیه به دانه کتان روغن کتان نیز می تواند برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید باشد. در واقع، یک قاشق از این روغن حدود 7 میلی گرم اسید چرب امگا 3 دارد؛ که میزان قابل توجهی است. این روغن حاوی نوعی از اسید چرب امگا 3 بسیار مهم و ضروری به نامه آلفا لینولنیک است که در بدن به نوع فعال این ترکیب تبدیل می شود.
مصرف میزان کافی از آلفا لینولنیک در رژیم غذایی توسط متخصصان تغذیه توصیه می شود. میزان نیاز این ماده برای مردان حدود 1600 و زنان 1100 میلی گرم در روز است، و فقط یک قاشق غذاخوری از روغن دانه کتان این نیاز را تامین می کند.
از سوی دیگر امگا 3 موجود در این ماده غذایی می تواند سلامت قلب و مغز شما را حفظ و از بروز علایم زودرس پیری جلوگیری کند.

اگرچه که نتیجه مطالعات در این زمینه محدود است اما در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده است که بذر دانه کتان می تواند رشد سلول سرطانی در بدن را متوقف کند.

نتایج مطالعات زیادی تاثیر مثبت روغن کتان را روی سلامت قلب و عروق نشان داده اند. در یک مطالعه روغن دانه کتان و دانه آفتابگردان مقایسه شده و نشان داده شد که ضربان قلب و فشار خون در بیماران قلبی که روغن دانه کتان مصرف می کردند؛ بهبود بهتری داشته است. این احتمالا به دلیل اثرگذاری این ماده غذایی روی انعطاف دیواره رگ ها است.

نکته جالب در مورد روغن بذر کتان این است که به درمان هر دو مشکل یبوست و اسهال کمک می کند. خاصیت ملینی این روغن به منظم کار کردن دستگاه گوارش کمک می کند.چطور از روغن دانه کتان مصرف کنیم؟

یکی از بهترین روش های مصرف این روغن در رژیم غذایی مصرف آن به صورت پیش غذا است. خیلی راحت می توانید از این روغن روی سالاد و یا هر غذایی که میل می کنید بریزید.
همینطور اگر عادت به میل کردن مخلوط میوه و یا سبزیجات دارید می توانید این روغن را به آن اضافه کنید، و یک قاشق غذا خوری از آن برای بهره بردن از فوایدش کافی است. حتما به یاد داشته باشید که از این روغن برای پخت و پز استفاده نکنید، و همینطور این روغن درجه اشتعال بسیار پایینی دارد و در معرض حرارت می تواند ترکیبات مضر و سمی برای بدن تولید کند. علاوه بر مصرف غذایی می توانید روغن کتان را به پوست بدن بزنید؛ چرا که به سلامت پوست و حفظ رطوبت آن کمک زیادی می کند.
فواید روغن کتان