مجله بانوان

/

سلامت

/

عوارض بحران میانسالی در زندگی مشترک

[ آموزنده, ازدواج, روان شناسی, مشکلات زناشویی, همسرداری, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

عوارض بحران میانسالی در زندگی مشترک

چه مردان و چه زنان، بین دهه 40 و 50 زندگی خود، بحران هایی را تجربه می کنند. هرچند که زنان با پدیدار شدن علائم یائسگی، دورانی سخت تری نیز در پیش دارند؛ اما در کل با توجه به آمار مشاوران، تعداد ازدواج هایی که در دوره میا نسالی زوج ها و بحران آن دوران به خطر می افتند، بسیار زیاد است. در این مطلب می خواهیم به توصیه هایی از زبان مشاوران اشاره کنیم که بتوانید هنگام این بحران به همسرتان کمک کنید؛ و هم بتوانید زندگی شخصی و ازدواجتان را از این مشکلات در امان نگاه دارید.

1. بر روی خود و فرزندانتان تمرکز کنید

معمولا در بحران میانسالی، بسیاری از رفتار ها خارج از کنترل بروز داده می شوند و قابل تغییر از طرف شما نیستند. بنابراین، به جای تمرکز بر روی رفتار های ناخوشایند و غیر معمول همسرتان که دچار بحران میانسالی شده است، بر سلامت فکری و رفتاری خود و تاثیر نپذیرفتن فرزندان از وضعیت موجود زمان بگذارید. در زمان های آزاد فعالیت هایی را انجام دهید که به ذهنتان مهلت استراحت می دهد و تا جایی که می توانید قربانی منفی بافی های همسرتان نشوید.

2. حد و مرز هایی را بین خود و همسرتان تعیین کنید

بسیاری از همسرانی که دچار بحران میانسالی می شوند، اقدام به خیانت کرده یا حداقل تصوراتی مبنی بر تمایلشان دارند. بسیار مهم است که همسرتان بداند با بهانه این بحران، نمی تواند هر عملی را انجام داده و از طرف شما بخشیده شود. حدها و مرز های خود را برای رفتار و اعمال او تعیین کنید و نگذارید که اوضاع کاملا از کنترل خارج شود.

3. خشم خود را به نحو صحیحی پردازش کنید

در دورانی که همسرتان با بحران میانسالی دست و پنجه نرم می کند، لحظات بسیاری خواهد بود که خشم را با تمام وجود تجربه کنید. متأسفانه تحقیقات نشان داده اند که نیمی از افراد با پرخاشگری، فحاشی، فریاد زدن یا دعوا کردن با همسرشان سعی می کنند از لحاظ احساسی خود را تخلیه کنند. باید گفت که نه تنها تاثیری در تغییر رفتار های همسر درگیر بحران ندارد، بلکه موجب تحریک و تشدید بحران می شود. به محض شروع موقعیتی تنش زا از سوی همسر، سعی کنید به مدت چند دقیقه از محل دور شوید و درگیر هیچ بحثی نشوید. حتی می توانید خود را به کاری کاملا متفرقه مشغول کنید. در ضمن لازم است از تاثیر منفی این برخورد ها بر فرزندانتان آگاه باشید.

4. به صحبت کردن در خصوص رابطه اصرار نکنید

بسیاری می گویند: "ما یک زوج بی نظیر بودیم که همه غبطه ما را می خوردند، اگر مدام به همسرم یادآوری کنم که روابط ما چطور بود احتمالا زودتر این بحران را پشت سر می گذارد و رفتارش را اصلاح می کند."، و مدام سعی می کنند در مورد رابطه و احساسی که داشتن با همسر دچار بحران میانسالی صحبت کنند. متأسفانه باید گفت که کاملا نتیجه ای عکس دارد. چنانچه همسرتان خود را تا حدی دور و منزوی کرده باشد، تکرار این صحبت ها هیچ تاثیری به جز تحریک ساز مخالف او نخواهد داشت. به او زمان بدهید و منتظر باشید از سمت او آمادگی برای چنین صحبت هایی را ببینید.

5. بشنوید بدون آنکه قضاوت کنید

سعی کنید در این دوران، گوشی شنوا برای درد دل و صحبت های همسرتان داشته باشید. مهمترین نکته این است که قضاوت نکنید و پس از شنیدن حرف ها یا نظرات و افکارش او را محکوم یا توبیخ نکنید.
هرچه همسر شما احساس راحتی بیشتری با شما بکند و بداند که با صحبت کردن مورد قضاوت واقع نخواهد شد، حس نزدیکی و اعتماد بیشتری خواهد داشت که در روند درمان او تاثیر مثبتی می گذارد.

6. در صورت لزوم از کمک روانشناس استفاده کنید

در صورتی که رفتار های غیر معمول، افسردگی، انزواطلبی، منفی گرایی یا خشم همسرتان در این دوره مدام تشدید شده و زندگی روزمره و سلامت خانواده، فرزندان و زندگی مشترکتان را تهدید می کند، قبل از بالا رفتن وخامت اوضاع او را ترغیب و همراهی کنید تا از کمک مشاوران و روانشناسان بهره برده و این دوران را با آرامش بیشتری سپری کند.
عوارض بحران میانسالی در زندگی مشترک