خرید اینترنتی کفی افزایش قد

چگونه ترکیب بدن را بهبود دهیم؟

بسیاری از افراد هستند که از روند کاهش وزن و روی ترازو رفتن خسته شده اند؛ چرا که با وجود ورزش کردن و دنبال کردن رژیم غذایی کاهش وزن محسوسی مشاهده نمی کنند. نکته مهم این است که مقدار وزن به تنهایی ملاک خوبی برای اندام اصولی به شمار نمی آید و به این معنی نیست که ورزش کردن تاثیری ندارد. ساختار سازنده بدن و ترکیب بدن با ورزش کردن و رژیم غذایی تغییر می کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که منظور از ترکیب بدن چیست و چگونه می توان آن را بهبود بخشید؟

ترازو به شما نشان می دهد که وزن بدن شما چه میزان است، اما اطلاعاتی به شما در مورد ترکیب بدن نخواهد داد. ترکیب بدنی مربوط می شود به هر آن چیزی که بدن را می سازد.
مهم ترین بخش و عمده ترین بافت سازنده بدن توده چربی و بدون چربی است. منظور از توده چربی همان چربی ذخیره شده در بدن است، و توده بدون چربی بدن شامل ماهیچه، ارگان ها، استخوان و مایعات است. اگر این دو بخش به یک میزان و همزمان تغییر کنند شما معمولا تغییری در وزن نخواهید دید.
به عنوان مثل پس از شروع ورزش ممکن است در ماه اول در حدود 3 کیلو ماهیچه بسازید و همزمان با آن، به دلیل کالری سوزی حدود 3 تا 4 کیلو چربی کم کنید، ولی در نهایت این دو همدیگر را خنثی کرده و وزن شما ثابت می ماند.
پس همیشه نگران عدد روی وزنه نباشید و مطمئن باشید که اگر ورزش کنید و رژیم غذایی درست داشته باشید؛ بدن شما در حال پیشرفت است.

برای اندازه گیری ترکیب بدن روش های متعددی وجود دارد که بیش ترین تفاوت در دقت اندازه گیری آن ها است. برخی ساده و سایر روش ها ممکن است پیچیده تر باشند.
یک روش ساده، اندازه گیری پیرامون قسمت های مختلف بدن است. اندازه گیری دور کمر با متر؛ و سایر بخش بدن مثل باسن، دست، پا و قفسه سینه به شما کمک می کند تا تغییر را متوجه شوید، اما باز هم به شما اطلاعات زیادی در مورد ترکیب بدن نمی دهد.
به این منظور باید از پزشک یا متخصص تغذیه بخواهید که محاسبه را با دستگاه برای شما انجام دهد. توصیه متخصص تغذیه ما به شما اندازه گیری و پیگیری ترکیب بدن برای هر 6 ماه یکبار است.

اول این که باید تغذیه درست داشته باشید و مراقب میزان کالری و منابع دریافت کالری باشید.
در یک کلام ساده هر چه کالری از حد نیاز بدن بیشتر باشد اضافه آن صرف ذخیره و تولید چربی در بدن می شود، و بر عکس آن باید سعی کنید که بدن شما هر روز مقداری سراغ ذخیره چربی برود و برای تامین انرژی کالری سوزی کند.
مصرف غذاهای با فیبر بالا، پروتئین گیاهی مثل مصرف حبوبات و غلات و نوع حیوانی مفید پروتئین مثل مرغ ، تخم مرغ ، ماهی و گوشت بوقلمون را افزایش دهید. پروتین بیشتر یعنی کمک به عضله سازی و افزایش متابولیسم بدن.

مسیر دوم و مهم بالا بردن فعالیت بدنی و ورزش کردن است. ورزش کردن نه تنها کالری سوزی را در بدن افزایش می دهد بلکه برای رشد عضلات بسیار مهم است. هدف از بهبود ترکیب سازنده بدن افزایش میزان ماهیچه و کاهش میزان چربی است؛ و ورزش از این جهت اهمیت دارد که هر دوی این ها را مورد هدف قرار می دهد.
در هفته دو مرتبه ورزش با وزنه یا همان ورزش استقامتی؛ و دو مرتبه ورزش هوازی مثل دویدن یا دوچرخه سواری بسیار ایده آل است. البته با کمتر از این میزان هم کمک زیادی به سلامت خود خواهید کرد.
چگونه ترکیب بدن را بهبود دهیم؟