خرید اینترنتی کفی افزایش قد

اختلالات تغذیه ای را جدی بگیرید!

اختلالات تغذیه معمولا در جامعه به صورت یک پدیده کاملا اختیاری دیده می شود و حتی بسیاری تصور می کنند که افراد برای جلب توجه، نسبت به غذاها انتخابی می شوند، مثل یک مد جدید.
اما حقیقت این است که اختلالات تغذیه می تواند بسیار جدی، و با اختلالات ذهنی در ارتباط باشد. این مشکلات افراد را از لحاظ ذهنی ، جسمی و اجتماعی تحت اثر قرار می دهد. در حقیقت اهمیت این موضوع در حدی است که هم اکنون سازمان جهانی تشخیص و نامگذاری بیماری ها این مشکل را به صورت علمی و رسمی یک بیماری می داند. در ادامه این مطلب به چند مورد از شایع ترین این اختلالات و این که علائم آن ها چه می تواند باشد پرداخته شده است.

اختلالات تغذیه مشکلاتی هستند که به وضعیت غیر نرمال و عادت آزار دهنده تغذیه مربوط می شوند. به طور کلی طیف گسترده ای را در بر می گیرد از علاقه دیوانه وار به یک غذا، و توجه بیش از اندازه به ظاهر بدنی، این اختلالات گاهی انقدر شدید است که ممکن است جان فرد را به مخاطره اندازد.

اشخاص مبتلا به اختلالات تغذیه می توانند علائم مختلفی را نشان دهند. معمولا در اکثر موارد این افراد مصرف غذا را به شدت محدود می کنند، یا این که عادات نادرستی مثل تهوع عمدی یا بالا آوردن غذا بعد از مصرف آن دارند.

چه چیز باعث بروز این اختلالات می شود؟

متخصصان عقیده دارند که این اختلالات می تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد. یک عامل اولیه می تواند ژنتیک فرد باشد. نتایج مطالعات روی دو قلوها نشان داده است که با این که دو کودک از زمان تولد از هم جدا شده بودند، اختلالات تغذیه بین آن ها مشترک بوده است.
از عوامل مهم دیگر بروز این اختلالات می توان به مشکلات شخصیتی اشاره کرد، مثل اید ه آل گرایی، اثر پذیری از دیگران و مشکلات چند شخصیتی بودن. مطالعات نشان داده است که افرادی که مشکلات شخصی دارند؛ بیشتر دچار اختلال تغذیه ای می شوند.

آنورکسیا عصبی شایع ترین نوع از اختلالات تغذیه است. این بیماری معمولا هنگام بلوغ فرد رخ می دهد و معمولا زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند.
افراد مبتلا به انورکسیا معمولا خود را دچار اضافه وزن فرض می کنند حتی زمانی که به شدت لاغر هستند. این افراد همیشه نگران اضافه وزن هستند و در نتیجه بسیاری از غذاها را نمی خورند و کالری دریافتی خود را به شدت محدود می کنند.
از علائم شایع این بیماری می تواند به کمبود وزن بسیار شدید در مقایسه با گروه سنی ، رژیم غذایی فوق العاده محدود و آزار دهنده، ترس همیشگی از زشت به نظر رسیدن، مشکلات خواب و اضطراب همیشگی نام برد.

نوع شناخته شده دیگر اختلالات تغذیه بولیمیا عصبی است که تقریباً مثل آنورکسیا عصبی در زمان بلوغ بیشتر احتمال دارد که اتفاق بیفتد و در مردان کمتر از زنان شیوع دارد.
اما این افراد عادت متفاوت دارند، آن ها مقدار بسیار زیادی غذا می خورند؛ آن هم در زمان بسیار کوتاه و آن قدر غذا می خورند که احساس معده درد می کنند. در هنگام خوردن فرد احساس می کند که نمی تواند دست از غذا خوردن بردارد.
این افراد معمولا انتخاب تغذیه خاصی ندارند و همه چیز را بیش از اندازه می خورند، اما مشکل اصلی و بیمار گونه این است که بعد از خوردن زیاد به علت حس عذاب از پرخوری به صورت عمدی غذای خورده شده را بالا می آورند.
از علائم شایع می توان به پرخوری زیاد، مشکلات بسیار زیاد دستگاه گوارشی، اعتماد به نفس بسیار پایین و سرطان مری اشاره کرد.
اختلالات تغذیه ای را جدی بگیرید!