مجله بانوان

/

سلامت

/

آیا بعد از ورزش باید پروتئین مصرف کرد

[ رژیم لاغری, پروتئین, ورزش, ورزش و لاغری, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

آیا بعد از ورزش باید پروتئین مصرف کرد؟

«به چه میزان پروتئین بعد از ورزش کردن نیاز دارم؟ آیا باید مخلوط پروتئین یا انرژی زا را بلافصله بعد از تمرین مصرف کنم؟ آیا خوردن پروتئین بیشتر به معنای عضله بیشتر و چربی کمتر است؟»
احتمالا بسیاری از کسانی که این مطلب را می خوانند حداقل یکی از سوالات را پرسیده اند یا در اینترنت به دنبال جواب این سوالات هستند. اما اگر به دنبال این جواب باشید معمولا به تعداد بسیار زیادی از مقالات و جواب های مختلف برخورد می کنید که می تواند گیج کننده باشد. شاید هم در باشگاه از مربی یا دیگر ورزشکاران پرسیده اید که چه مدل رژیم غذایی دارند؛ و گاهی جواب ها بسیار عجیب بوده: مثلا روزی 10 عدد تخم مرغ خام! در این مطلب می توانید پاسخ سوال خود را با توصیه علمی متخصص تغذیه بخوانید و در روند رژیم و ورزش خود به کار ببرید.

اول از همه مهم است بدانید اگر به صورت نادرست بعد از ورزش پروتئین مصرف کنید، بدن شما همه آن را جذب و مصرف نخواهد کرد.
این به این معنا است که فقط مصرف زیاد پروتئین راه حل نیست؛ و معمولا در این صورت میزان زیادی از آن جذب نخواهد شد.
بدن معمولا در هر وعده می تواند در حدود 20 گرم پروتئین جذب کند، و اگر مازاد بر آن پروتئین مصرف کنید معمولا جذب نخواهد شد یا اینکه به شکل چربی ذخیره می شود.
پس به یاد داشته باشید که وعده های پروتئین را در طول روز تقسیم کنید و از خوردن یک وعده حجیم پروتئین پرهیز کنید. مصرف پروتئین در فاصله زمانی 30 دقیقه تا یک ساعت بعد از ورزش مهم است اما نه به این معنا که باید حجم زیاد مصرف کنید.

مخلوط پروتین های ورزشی یک هدف مشخص دارند، معمولا مصرف آن ها ساده و ارزان است و نوع خالص آمینو اسید را در اختیار بدن قرار می دهد. پروتئین whey بهترین نوع پروتئین است که می توانید بعد از تمرین مصرف کنید.
این نوع محصول آماده به جذب برای بدن است و زمان فرآیند جذب آن در بدن بسیار سریع اتفاق می افتد. اما به یاد داشته باشید که این تنها راه حل نیست و با خوردن غذا نیز می توانید نیاز خود را به پروتئین به صورت کافی برطرف کنید. مصرف 20 گرم پروتئین در یک وعده اصلا سخت نیست؛ مثلا یک عدد تخم مرغ ، یک کاسه عدسی یا لوبیا، 70 گرم گوشت مرغ یا ماهی و بسیاری از مواد غذایی دیگر. به علاوه بر این که مصرف غذا مواد مغذی شامل ویتامین و مواد معدنی را نیز به بدن شما می رساند که این با مصرف مکمل اتفاق نمی افتاد.

بگذارید خیال شما را راحت کنم؛ مصرف پروتئین بیشتر لزوما به این معنی نیست که ماهیچه بیشتر و چربی کمتر خواهید داشت. بلکه باید پروتئین با کیفیت و در مقدار مناسب؛ به همراه ورزش را به شکل عادت در زندگی خود داشته باشید تا از فواید آن بهره ببرید.
کار بسیار ساده است؛ اگر قرار است که 70 تا 80 گرم پروتئین در روز مصرف کنید، می توانید در حدود 20 تا 30 گرم آن را برای وعده بعد از باشگاه میل کنید. رژیم متنوع داشته باشید و به سایر مواد مغذی مهم نیز توجه کنید.
آیا بعد از ورزش باید پروتئین مصرف کرد؟