مجله بانوان

/

سلامت

/

گیاهی به نرمی مخمل

[ آبیاری بنفشه آفریقایی, بنفشه آفریقایی, تکثیر بنفشه آفریقایی, پرورش بنفشه آفریقایی در خانه, گیاهان آپارتمانی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

بنفشه آفریقایی، این گیاه مجلل، سال هاست که راه خود را به خانه های ما باز کرده. این گیاه زیبا نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا جز محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است! اما راه درست پرورش آن را می دانیم؟

اما چرا این گیاه تا این حد محبوب است؟ خب دلایل محکمی برای محبوبیتش وجود دارد! این گیاه به هم فشرده و آرام رشد چند بار در سال گل می دهد و انواع گونه های آن در رنگ ها و شکل برگ های مختلف موجود است. بنفشه آفریقایی گاهی به عنوان گیاهی با توقع بالا و نیازمند مراقبت زیاد، خوانده می شود اما شما گول این شهرت اشتباه را نخورید! این گیاه نگهداری بسیار آسانی دارد و بر خلاف باور عمومی حتی بی توجهی شما را هم تاب می آورد. بنفشه آفریقایی گیاهی مخصوص درون خانه است و در صورت فراهم شدن نیازهای اندکش به خوبی رشد می کند و برای تان گل می دهد! با مقداری تمرین و تجربه، می توان بنفشه را تقریبا در تمام طول سال وادار به گل دهی کرد!

شرایط رشد

– نور

بنفشه آفریقایی به مکانی روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. نور مستقیم عوارضی مانند کم رنگ شدن برگ های گیاه به وجود می آورد پس در صورت مشاهده کم رنگی گیاه، بنفشه را به مکانی کم نور تر منتقل کنید. بسیاری از پرورش دهندگان بنفشه آن را در زیر نور فلورسنت پرورش می دهند. اگر فکر می کنید در خانه نور کافی ندارید و می خواهید گیاه تان را در زیر لامپ های فلورسنت پرورش دهید، لامپ را در فاصله 30 تا 40 سانتی متری از برگ های گیاه نصب کنید.

– آبیاری

همانطور که می دانید یکی از خاص ترین موارد نگهداری بنفشه آفریقایی نحوه آبیاری آن است. در هنگام آبیاری آب نباید با برگ های گیاه تماس پیدا کند در غیر این صورت برگ ها قارچی شده و می پوسند. برای این منظور بنفشه را اغلب از پایین آبیاری می کنند. به این صورت که زیر گلدانی گیاه یا ظرفی اندکی گود را در زیر گلدان قرار می دهند، ظرف را پر از آب می کنند و آب از طریق سوراخ های زهکش گلدان به داخل خاک راه می یابد و خاک آن را جذب کرده و در اختیار گیاه قرار می دهد. گلدان را به مدت 30 تا 40 دقیقه در زیر گلدانی پر از آب نگه دارید تا خاک فرصت جذب آب را داشته باشد. بعد از این مدت آب باقی مانده در زیر گلدانی را خالی کنید و آن را دوباره زیر گلدان قرار دهید تا آب اضافی خاک خارج شود. هرگز اجازه ندهید بعد از آبیاری آب در زیر گلدانی بماند در غیر این صورت ریشه های گیاه می پوسند. ممکن است گیاه تشنه باشد و مجبور شوید زیر گلدانی را چند بار پر کنید.

برای آبیاری از آب بدون کلر و هم دمای محیط استفاده کنید.

– دما

بنفشه در دمای معمول خانه به خوبی زندگی می کند. این گیاه دماهای پایین را دوست ندارد. مراقب باشید که گیاه در معرض بادهای سرد قرار نگیرد.

– خاک

خاکی با زهکشی خوب، خاک مناسب بنفشه آفریقایی است. خاکی با زهکشی نامناسب به پوسیدگی ریشه ها می انجامد و در نتیجه برگ ها شروع به افتادن می کنند. پس همیشه مراقب باشید که خاک گیاه، آب اضافی را زمان زیادی نگه ندارد.

– کود دهی

انواع کودهای مخصوص بنفشه آفریقایی در بازار موجود است. یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید و طبق دستور روی بسته، گیاه را کود دهی کنید.

تکثیر

تکثیر بنفشه آفریقایی از دو روش قلمه برگ و کاشت گیاهچه قابل انجام است. گیاهان بالغ بعد از مدتی شروع به تولید گیاهچه می کنند. اجازه دهید گیاهچه ها اندکی رشد کنند سپس به وسیله تیغ یا چاقویی تیز آنها را از گیاه مادر جدا کنید و در گلدانی کوچک بکارید. جدا شدن گیاهچه ها از گیاه مادر، به گل دهید بیشتر گیاه کمک می کند.

برای تکثیر از طریق قلمه برگ، یکی از برگ های بالغ گیاه را با کمی از دم برگ، از گیاه جدا کنید و در خاک یا آب ریشه دارش کنید.

تعویض گلدان

بنفشه آفریقایی در گلدان های کوچک عملکرد بهتری دارد پس گلدان گیاه را فقط در صورت لزوم تعویض کنید. برای تعویض گلدان چند ضربه آرام به گلدان بزنید و گیاه را از داخل آن به آرامی خارج کنید و در گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی بکارید.


گیاهی به نرمی مخمل!