مجله بانوان

/

سلامت

/

7 فوت و فن برای داشتن موهایی سالم و زیبا

[ خشکی مو, سلامت مو, شادابی مو, مراقبت از مو, مراقبت از پوست و مو, مو, موهای آسیب دیده, نرمی مو, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

اگر چه ژنتیک نقش مهمی در سلامت موها بازی می کند، اما تغذیه فرد، آلودگی ها، هوا و میزان رسیدگی به موها هم از عوامل مهم دخیل در شادابی موها به شمار می رود. با این 7 راه حل موهایی سالم و خوش حالت داشته باشید.

1- پروتئین بخورید!

رژیم غذایی مناسب، یکی از مهم ترین عوامل سلامت پوست و موی سر است. موهای ما از پروتئین ساخته شده اند، پس برای حفظ طراوت و شادابی شان روزانه حداقل 45 گرم پروتئین مصرف کنید. بهترین منایع پروتئین عبارت اند از:

گوشت کم چرب گوشت پرندگان ماهی لوبیا لبنیات کم چرب تخم مرغ

اگر پروتئین کافی مصرف نکنید، بعد از چند هفته، موهایی شکننده، کم رنگ و حتی ریزش مو، خواهید داشت.

2- زینک

کمبود زینک باعث ریزش موها می شود. دانه هایی مانند گردو، گردوی آمریکایی و بادام حاوی این عنصر ضروری هستند پس برای جلوگیری از ریزش مو های تان، آنها ر ا در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منابع زینک:

سبزیجات میوه ها سبزیجات برگ سبز سالادی آب

استفاده از قرص های مولتی ویتامین یا مکمل های زینک هم می تواند بسیار موثر باشد.

3- امگا برای موهایی زیبا

افزایش استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 باعث تحریک فولیکول مو و غده های چربی می شود و اگر چه باعث رشد موهای تان نمی شود، اما باعث حفظ سلامت پوست سر خواهد شد. امگا 3 در ماهی های آب سرد، مانند سالامون و ساردین یافت می شود.

دیگر منابع امگا 3 عبارت اند از:

بذر کتان ماست پنیر محلی سالاد دانه غلات 4- موهایت را بشناس

در مورد دفعات شستشوی مو اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. البته این کاملا بستگی به ترجیح و نیازهای فرد دارد که خود آنها بستگی به موارد زیر دارد:

جنس و نوع مو میزان استفاده از محصولات مو میزان فعالیت تان

برای مثال افرادی که موی چربی دارند، ممکن است روزانه نیاز به شستشوی موی شان داشته باشند، و افرادی با موی خشک، کمتر نیاز به شستشو پیدا کنند.

5- شامپوی درست را انتخاب کنید

استفاده از شامپو و محصولات موی نامناسب می تواند منجر به آسیب های جدی در موهایتان شود. پس از محصولاتی استفاده کنید که برای موی شما مناسب هستند، موی چرب، خشک و معمولی. همچنین اگر مشکل خاصی، مانند شوره سر، دارید از شامپوهای مناسب (در این مورد ضد شوره) استفاده کنید.

از شامپوهایی با ترکیبات ناملایم مانند آمونیوم، سولفات و سدیم پرهیز کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که قیمت بالا لزوما نشانه کیفیت یک محصول نیست.

6- از نرم کننده های تخصصی استفاده کنید

استفاده از نرم کننده بعد از تمام شدن شستشوی مو باعث نرمی، درخشانی و حالت پذیری موها می شود. می توانید از شامپوهایی که خود حاوی نرم کننده هستند، و یا محصولات نرم کننده مو، استفاده کنید.

نرم کننده را روی موهای خیس تان بریزید و به خوبی تمام قسمت های مو را به آن آغشته کنید، بگذارید برای 2 تا 3 دقیقه روی موها بماند، سپس آن را کاملا بشویید. البته نحوه استفاده هر نرم کننده روی بسته آن نوشته شده است.

استفاده از نرم کننده در هر بار شستشو برای همه لازم نیست. بهترین مقدار، و دفعات مصرف برای موهای خودتان را پیدا کنید.

7- بشورید و شانه کنید

بسیاری از افراد موهای شان را بیش از حد می شویند یا درست از شامپو استفاده نمی کنند. برای اینکه مطمئن شوید با موهای تان درست رفتار می کنید موارد زیر را رعایت کنید:

موهای تان را بیشتر از یک بار در روز نشویید به اندازه ای از محصولات مو استفاده کنید که تمام موهای تان به آن آغشته باشد، نه بیشتر از آن از دوش گرفتن با آب خیلی سرد یا خیلی داغ بپرهیزید

زمانی که موهای تان خیس هستند، به نرمی با آنها رفتار کنید، چرا که در این حالت 3 برابر بیشتر از حالت معمول شکننده هستند. آنها را برای مدت طولانی در حوله نپیچید و تا خیس هستند شانه شان نکنید.


7 فوت و فن برای داشتن موهایی سالم و زیبا