مجله بانوان

/

سلامت

/

گوگل در مقابل حافظه

[ تقویت حافظه, روان شناسی, گفتگو, قدرت مغز, اینترنت, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

گوگل در مقابل حافظه

چندبار برای شما پیش آمده که اطلاعاتی را که پیش از این از بر بوده اید در گوگل جستجو کنید؟ در گذشته ای نه چندان دور افراد مجبور بودند اطلاعات زیادی در حافظه خود حفظ کنند ولی هم اکنون با گسترش اینترنت و دستگاه های کامپیوتری حافظه انسان جای خود را به گوگل داده است!

شعری در دهه 60 میلادی به واقعیتی تکرار شونده اشاره می کرد که قسمتی از آن در زیر آمده است:

هرچه بیشتر بخوانی بیشتر می آموزی،

هرچه بیشتر بیاموزی بیشتر می دانی ،

هرچه بیشتر بدانی بیشتر فراموش می کنی ،

هرچه بیشتر فراموش کنی کمتر می دانی ،

پس چرا بخوانی؟!

به دور از ماهیت ساده و طنز آمیز این شعر در دهه 60، در زندگی بشر امروزی این شعر می تواند بسیار جدی بررسی شود.

به راستی امروزه نیازی به یادگیری وجود دارد؟
در 25 سال گذشته با تولید دستگاه های الکترونیک مختلف، راه های بسیاری برای ما به وجود آمده است که اطلاعات را دریافت و ذخیره کنیم. این دستگاه ها سبک زندگی افراد را نیز تغییر دادند. هنگامی که قابلیت ارسال پیام کوتاه به تلفن های همراه اضافه شد؛ راهی جدید به جای مکالمه تلفنی برای افراد ایجاد شد و این روند همچنان در دنیای فناوری های نو ادامه دارد.

آیا گوگل آگاهی جمعی انسان ها است؟
این طور به نظر می رسد، اینترنت هم اکنون نقشی موازی آگاهی جمعی افراد جامعه بشری را بازی می کند؛ اطلاعاتی از افرادی که ما نمی شناسیم. تاریخ، هنر، ادبیات و هزاران موضوع دیگر در این دنیای مجازی وجود دارد که بین همه ما به اشتراک گذشته شده است و هر آنچه شما بخواهید بدانید یا به یاد بیاورید را در مغز تکنولوژیکی به نام شبکه جهانی وب می توانید پیدا کنید.

آیا جستجو در گوگل می تواند مضر باشد؟
در تحقیقی که در سال 2011 انجام شد به این موضوع پاسخ داده شد: استفاده مداوم از موتور های جستجو باعث می شوند فرد تلاشی برای به کار انداختن حافظه و قابلیت حل مسائل نکند.
بنابر نتایج تحقیقات، استفاده همیشگی از گوگل برای حل کردن مشکلاتمان باعث تحلیل رفتن قابلیت های مغزی ما می شوند. یادگیری سخت ، و حافظه ضعیف خواهد شد. دلیل آن هم کاملا مشخص است؛ زیرا راه ساده و تکیه بر کمک دیگری مانع از رشد مغزی افراد می شود. جالب است بدانید مغز همانند ماهیچه است اگر از آن استفاده نکنیم؛ آن را از دست خواهیم داد.
گوگل در مقابل حافظه