خرید اینترنتی کفی افزایش قد

تاثیر ویتامین آ بر سلامت چشم

یک باور قدیمی و سنتی وجود دارد که می گوید هویج بینایی را تقویت؛ یا نور چشم شما را زیاد می کند. اگرچه که هنوز شواهد علمی نمی تواند این موضوع را ثابت کند، اما به نظر می رسد که نخوردن سبزیجات می تواند وضعیت بینایی فرد را به مخاطره بیندازد.

رژیم محدود شده به سیب زمینی و گوشت و غلات یک کودک را تقریبا نابینا کرد!

اخیرا در یک مورد اورژانسی پزشکان در یک کلینک پزشکی در کانادا به مورد نادر برخوردند. یک پسر 11 ساله به خاطر رژیم غذایی بسیار محدودی که داشته، از مشکلات بینایی و فقر ویتامین آ شدید رنج می برد.
معاینات پزشکی این کودک نشان داد که بعد از 8 ماه به مشکلات بینایی مثل خشکی چشم، شب کوری، حساسیت زیاد به نور و کاهش قدرت بینایی دچار شده.
مشکل این کودک بسیار پیچیده بود چرا که همزمان از مشکلات پوستی شدیدی مثل اگزما و همینطور حساسیت به غذا رنج می برد، که در نتیجه آن رژیم کودک بسیار محدود شده است.

بعد از مصاحبه با والدین کودک مشخص شد که تنها غذایی که او می خورد شامل سیب زمینی ، گوشت قرمز، سیب، خیار و چیپس است. هیچ کدام از این غذاها حاوی ویتامین آ کافی نیست، و این مورد نشان می دهد این ویتامین تا چه حد می تواند برای سلامت چشم و بینایی شما مهم باشد.

نقش ویتامین آ در سلامت چشم

گیرنده های مسئول حس بینایی در چشم شما به ویتامین آ وابسته هستند تا بتوانند تابش نور را تشخیص دهند. این ویتامین همچنین به حفظ رطوبت قرنیه چشم کمک می کند. در این بیمار قرنیه چشم به شدت خشک بود و زخم در قرنیه چشم دیده می شد که از رایج ترین علائم کمبود ویتامین آ است. نتایج آزمایشگاهی که از کودک گرفته شد نیز همین موضوع را تایید کرد و سطح ویتامین آ در خون به شدت پایین بوده است.

شاید کمبود ویتامین آ در ذهن اکثر افراد به مشکل کشورهای فقیر مرتبط باشد ولی موارد زیادی از کمبود این ویتامین به دلیل دانش کم تغذیه و عدم توجه به تنوع در مصرف سبزیجات در کشورهای پیشرفته نیز دیده می شود. خوشبختانه تا زمانی که بینایی کامل از دست نرفته و مشکل زیاد شدید نیست کاهش بینایی مرتبط با ویتامین آ قابل بازگشت است.

توصیه متخصص تغذیه ما به شما این است که در هر روز حتما 3 تا 4 وعده از سبزیجات با رنگ مختلف مثل قرمز، نارنجی، سبز و زرد مصرف؛ و انتخاب غذا را محدود به تعداد کمی از غذاها نکنید. تنوع یکی از مهمترین اصول تغذیه سالم است!
تاثیر ویتامین آ بر سلامت چشم