خرید اینترنتی کفی افزایش قد

مارتین اسکورسیزی به تازگی متنی را از طریق وبسایت «هالیوود ریپورتر» به انتشار رسانده که از تاثیر بیش از اندازه ی «باکس آفیس» و نمرات «راتن تومیتوز» و «سینما اسکور» گلایه می کند و توضیح می دهد که چرا فیلم «مادر!» (تازه ترین اثر دارن آرونوفسکی) آن طور که باید و شاید درک نشد.

فکر نمی کنم کسی بخواهد به زمانی برگردد که در مدرسه برای کاری که انجام می داد به او نمره می دادند. ممکن است این حرف من کاملا درست نباشد، اما وقعا فکر نمی کنم کسی هم چین چیزی را بخواهد.

وقتی از مدرسه فارغ التحصیل شدم، پیش خودم گفتم:«عالیه. دیگه خبری از نمره ها نیست!» اما این قبل از اولین پیش نمایش فیلم من بود. از هر فیلمسازی بپرسید به شما خواهد گفت که پیش نمایش ها تجربه هایی عذاب آور هستند. بعضی مواقع یک پیش نمایش می تواند به فیلم صدمه ای جدی وارد کند؛ فیلم آمبرسون های باشکوه (The Magnificent Ambersons) را در نظر بگیرید. مدیران آر. ک. ئو رادیو پیکچرز به خاطر نظرات منفی تماشاگران در پیش نمایش، فیلم 148 دقیقه ای اورسن ولز که اکنون از آن به عنوان چیزی نزدیک به یک شاهکار یاد می شود را به 88 دقیقه تبدیل کردند.

اما بعضی مواقع، وقتی همه با هم هماهنگ هستند، یک پیش نمایش می تواند پاسخ چند سوال ساده را پیش روی ما بگذارد؛ آیا معنی درست این قسمت از فیلم به تماشاگر می رسد؟ زمان بندی این صحنه درست بود؟ چه چیزی در این صحنه مخاطب را سردرگرم کرده و چرا؟ و اینگونه به مشکلات کوچک و خاص یک فیلم پی برده می شود.

بعد از ساخته شدن فیلم نوبت نقدها فرا می رسد. مانند هر کارگردان دیگر، من هم نقد های مثبت و منفی زیادی دریافت کرده ام. نقدهای منفی هیچ وقت مایه خوشحالی نیستند، ولی راهی برای اجتناب از آنان وجود ندارد. اما باید این را اضافه کنم که در گذشته وقتی یک منتقد با فیلم من مشکلی داشت، باملاحظه عقیده ی خودش را بیان می کرد و موضع گیری هایش هم همه به بحث اصلی مرتبط بودند.

در طی 20 سال اخیر سینما تغییرات زیادی داشته است؛ این تغییرات همه چیز را در بر می گیرند، از خود فیلم ها گرفته تا شیوه ی تماشا و نقد آثار. بسیاری از این تغییرات یک جنبه ی مثبت و یه جنبه ی منفی داشتن؛ مثلا تکنولوژی دیجیتال به افراد جوان کمک کرده تا با آزادی و استقلال کامل سریع تر از گذشته فیلم بسازند، ولی ناپدید شدن پروژکتور 35 میلیمتری از اکثر سینماهای قدیمی یه باخت واقعی محسوب می شود.

یکی از این تغییرات که به نظر من هیچ جنبه ی مثبتی ندارد «باکس آفیس» است. «باکس آفیس» از دهه ی هشتاد شروع شد و امروز به یک وسواس تبدیل شده است. وقتی من جوان بودم، گزارشات «باکس آفیس» تنها در اختیار افرادی خاص مثل خبرنگاران «هالیوود ریپورتر» قرار می گرفت. اما امروز این گزارشات به همه چیز یک فیلم و عامل موفقیت یا شکست آن تبدیل شده اند. «باکس آفیس» جریان پنهانی است که در تمام بحث های مربوط به سینما وجود دارد و در اکثر مواقع از آن به عنوان فاکتور اصلی برای فیلمسازی یاد می شود. قضاوت بی رحمانه ی فیلم ها بر اساس میزان فروشی که در هفته ی اول اکران دارند، زمینه ی نقد های بی رحمانه تر را به وجود آورده است. طرف صحبت من شرکت های تحقیقاتی-بازاریابی مثل «سینما اسکور» و وبسایت هایی مثل «راتن تومیتوز» هستند که هیچ کدام ربطی به نقد واقعی یک فیلم ندارن. این ها به فیلم ها مانند یک اسب مسابقه ای، یا یک رستوران نمره می دهد. این ها به مسائل مالی فیلم ها ربط دارند، ولی هیچ ربطی به پروسه ی ساخت یا [اقلا] تماشای هوشمندانه ی خود فیلم ندارند. بنابراین، شرایط فعلی باعث می شود تا فیلمساز به تولید کننده ی محصول و مخاطب به یک مصرف کننده ی عادی تبدیل می شود.

این شرکت ها و وبسایت ها لحنی خصومت آمیز نسبت به فیلمسازان جدی دارند؛ حتی نام «راتن تومیتوز» (گوجه های گندیده) هم توهین آمیز هست. حالا که عصر «نقد فیلم ها توسط افراد عاشق سینما» به سر آمده است، به نظر می رسد که هر روز بر تعداد صداهایی که به قضاوت کورکورانه می پردازند اضافه می گردد؛ به نظر می رسد که بعضی از این افراد از نپذیرفته شدن یک فیلم و فیلمساز لذت می برند و حتی بعضی مواقع خواستار تکه تکه کردن فیلمساز هستند؛ چیزی که دارن آرونوفسکی در انتهای فیلم «مادر!» (Mother!) با آن رو به رو شد.

قبل از تماشای فیلم «مادر!»، موج افرادی که فیلم را به هر بهانه ای قضاوت می کردند مرا واقعا ناراحت کرد. خیلی از مردم دنبال پیدا کردن معنی فیلم و قرار دادن آن در یک چارچوب خاص بودند و خیلی ها از دیدن اینکه فیلم از «سینما اسکور» نمره ی F (پایین ترین نمره در این وبسایت) دریافت کرده بود لذت می بردند. سینما اسکور فیلم «مادر!» را به اصطلاح رد کرد؛ یعنی دقیقا همان اتفاقی که برای فیلم های رابرت آلتمن، جین کمپیون، ویلیام فریدکین و استیون سودربرگ افتاد.

بعد از تماشای «مادر!»، رو به رو شدن با قضاوت های زودهنگامی که مردم در مورد این فیلم داشتند ناراحتی مرا بیشتر کرد و برای همین تصمیم گرفتم تا این متن را منتشر کنم. ظاهرا مردم از اینکه نمی توانستند مفهوم فیلم را به آسانی درک نمایند یا آن را در دو کلمه توصیف کنند، عصبانی شده بودند؛ آیا ژانر فیلم ترسناک است؟ یا با یک کمدی تلخ مواجهیم؟ یا با تمثیلی از کتاب مقدس؟ یا با یک اثر تخیلی که به ما در مورد اخلاق و خراب کردن محیط اطرافمان اخطار می دهد؟ پاسخ این است: فیلم با هیچکدام از این موارد به تنهایی توصیف نمی شود، بلکه فقط می تواند مخلوطی از همه آنها باشد.

آیا یک فیلم باید حتما قابل توضیح دادن باشد؟ پس چیزی که مخاطب با دیدن «مادر!» تجربه می کند چه می شود؟ «مادر!» فیلمی بسیار قابل لمس بود که سکانس ها و عملکرد بازیگران آن همه عالی بودند. فیلمبرداری فیلم از زاویه های مختلف (به خصوص زاویه ی اول شخص) به گونه ای عالی انجام شده و دوربین نیز همواره در حال حرکت است… موسیقی متن فیلم از گوشه ای به مخاطب نزدیک شده و او را عمیق تر و عمیق تر به درون کابوس می برد… با پیشروی داستان فیلم احساس جذب شدن و ناخوشایندی مخاطب نسبت به آن همواره بیشتر و بیشتر شده و… وحشت، کمدی تلخ، المان های کتاب مقدس، روایت تخیلی اخطار دهنده؛ این ها همه در فیلم وجود دارند و تجربه ی کلی فیلم را می سازند. تجربه ای که مخاطب را همراه با کاراکترهای فیلم در خود غرق می نماید. فقط یک فیلمساز واقعی می تواند چنین فیلمی را بسازد که تاثیر آن تا هفته ها بعد در مخاطب باقی می ماند.

فیلم های خوب که توسط فیلمسازان واقعی ساخته می شود قرار نیست در ثانیه ای توسط مخاطب درک شود. این فیلم ها حتی برای جذب علاقه ی مخاطب هم ساخته نشده اند. آن ها ساخته شده اند، چون افرادی که پشت دوربین بودند احساس کردند که نیاز دارند آن ها را بسازند.

فیلم های فراوانی مانند «جادوگر شهر از» (The Wizard of Oz)، «چه زندگی شگفت انگیزی» (It’s a Wonderful Life) و «سرگیجه» (Vertigo) وجود دارند که در ابتدا توسط عموم پذیرفته نشدند، ولی اکنون از آن ها به عنوان شاهکارهای کلاسیک یاد می شود. «راتن تومیتوز»، «سینما اسکور» و نمراتی که به فیلم ها می دهند به زودی از بین خواهند رفت؛ ممکن است چیزهای بدتری جایگزین آنان شوند و هم ممکن است در نوری که ادبیات سینمایی جدید ایجاد خواهد کرد به کلی از بین بروند. به هر حال آثاری مانند «مادر!» که با عشق و علاقه ی درونی ساخته شده اند، همواره جایگاه ویژه ای در ذهن ما خواهند داشت.

مارتین اسکورسیزی، دهم اکتبر سال 2017


نوشته های مارتین اسکورسیزی در مورد «باکس آفیس»، تاثیر نمرات وبسایت های مختلف و درک نشدن فیلم «مادر!»