مجله بانوان

/

سلامت

/

پرورش پلونیا در خانه

[ تعویض گلدان گیاهان, تکثیر پلونیا, نگهداری از پلونیا, پرورش پلونیا, پلونیا, گیاهان آپارتمانی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

پلونیا گیاهی زیبا و غیر معمول است که حال و هوایی استوایی به خانه تان می بخشد! ترکیب این گیاه با دیگر گیاهان استوایی عالی می شود! خودتان ببینید!

پلونیا بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی آسیا است و گونه های کمی دارد که معولا تنها یکی از آنها در گلفروشی ها دیده می شود. این گیاه پرورش خیلی آسانی ندارد. رطوبت بالا می خواهد و بادهای سرد را هم اصلا تحمل نمی کند! پس اگر خانه تان همیشه سرد است یا عادت به باز گذاشتن پنجره ها در فصل پاییز دارید، از پرورش آن صرف نظر کنید. اما از طرف دیگر، اگر بتوانید نیازهایش را برآورده کنید، گیاه خانگی آویز و فوق العاده ای می شود، و با برگ های رنگارنگ خود همه خانه را پر می کند!

از این گیاه در بیرون از خانه به عنوان پوشاننده زمین استفاده می کنند. در داخل خانه، پلونیا، بیشتر در گلدان های آویز کاشته می شود، جایی که بتواند از لبه گلدانش سرازیر شود.

شرایط رشد

– نور

پلونیا در زادگاه اصلی خود به صورت گیاهی است که زیر درختان و گیاهان بلند تر رشد می کند. پس از همین جا می توان فهمید که این گیاه آفتاب مستقیم را دوست ندارد و در صورت تابش مستقیم اشعه های خورشید به برگ هایش، گیاه به سرعت می سوزد. در کل این گیاه در لبه پنجره ای شرقی که آفتاب مستقیم نداشته باشد، به خوبی رشد می کند.

– آبیاری

پلونیا مرطوب بودن خاک و محیطش را دوست دارد. نباید اجازه دهید که هیچ وقت خاک گیاه به طور کامل خشک شود، حتی در طول فصل زمستان!

– رطوبت

همانطور که گفتیم این گیاه عاشق رطوبت است. پلونیا را هر روز با آب بدون املاح غبار پاشی کنید و یا آن را در جایی قرار دهید که به طور معمول مرطوب است، مانند حمام. برای تامین رطوبت گیاه از زیر گلدانی پر از سنگریزه هم می توانید استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز پلونیاتان تامین می شود. اگر برگ ها شروع به سوختن و قهوه ای شدن کردند، احتمال زیاد اشکال از کمبود رطوبت محیط است.

– خاک

از خاک های مخصوص گلدان، که زهکشی خوبی هم دارند، استفاده کنید.

– کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. اگر کودی که تهیه کرده اید، کودی قوی است، محلولی که برای کود دهی گیاه درست می کنید را رقیق تر از مقدار گفته شده روی بسته کود تهیه کنید.

تکثیر

مانند تمام گیاهان رونده، تکثیر پلونیا هم به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل انجام است. بهتر است قلمه گیری را در بهار، زمانی که رشد جدید را در گیاه مشاهده کردید، انجام دید.

برای قلمه گیری، با استفاده از چاقو یا تیغی تمیز، قسمتی از ساقه گیاه را ببرید. می توانید برای نتیجه بهتر از هورمون ریشه زایی استفاده کنید و قلمه ها را قبل از کاشت به این هورمون آغشته کنید. تعدادی گلدان کوچک را با خاک مخصوص ریشه دهی پر کنید. قلمه ها را در گلدان ها بکارید و در جایی گرم و مرطوب قرار دهید. مراقب باشید که قلمه ها را در مکانی با آفتاب مستقیم قرار ندهید.

وقتی رشد جدید را در قلمه ها مشاهده کردید، آنها را کنار بقیه گیاهان بگذارید.

یک گیاه پلونیای سالم، باید برگ هایی شاداب و متراکم در سطح خاک داشته باشد.

تعویض گلدان

چون این گیاه، گیاهی ظریف و اندکی حساس است، با مقداری بی توجهی و مناسب نبودن شرایط خراب می شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید به گیاه تان توجه کنید و یکی از این توجهات، تعویض گلدان هر ساله گیاه است! برای تعویض گلدان حتما لازم نیست که گیاه را به گلدانی بزرگ تر منتقل کنید، همین که خاک آن را کاملا عوض کنید، برایش کافی است.


پرورش پلونیا در خانه