مجله بانوان

/

سلامت

/

درشت مغذی ها و اهمیت آن ها را بشناسید

[ ویتامین A, ویتامین d, ویتامین e, ویتامین k, غذا, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

درشت مغذی ها و اهمیت آن ها را بشناسید

سه درشت مغذی وجود دارند که شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی می شوند. این سه درشت مغذی اصلی ترین موادی هستند که در رژیم غذایی نقش دارند. علاوه بر فراهم کردن انرژی برای بدن مواد درشت مغذی فواید مهم دیگری هم دارند. در این مقاله به موضوع مواد درشت مغذی و اهمیت آن در رژیم غذایی پرداخت شده است.

انرژی که از مواد درشت مغذی به بدن می رسد شامل:کربوهیدرات: 4 کیلوکالری برای هر گرمپروتئین: 4 کیلوکالری برای هر گرمچربی : 9 کیلوکالری برای هر گرم

در رژیم غذایی شما کربوهیدرات اصلی ترین منبع تامین کننده انرژی برای بدن است؛ که برای فعالیت طبیعی مغز و بدن لازم است.
نوع ساده کربوهیدرات در رژیم غذایی همان شکر است. کربوهیدرات بر اساس طول زنجیره به گروه های مختلف تقسیم می شود:کربوهیدرات تک زنجیره : در این گروه از کربوهیدرات می توان به گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز یا همان قند شیر اشاره کرد.کربوهیدرات دو زنجیره : معروفترین کربوهیدرات این گروه لاکتوز و سوکروز هستندکربوهیدرات چند زنجیره : در این گروه تعداد زیادی از انواع کربوهیدرات وجود دارند.

کربوهیدرات در بدن به صورت ترکیبی به نم گلیکوژن در عضلات و کبد ذخیره می شوند و به هنگام نیاز در بدن به قند گلوکز تجزیه می شود تا نیاز بدن به انرژی را فراهم کند. این ذخیره انرژی با هربار خوردن غذا تجدید می شود. متخصصین تغذیه توصیه می کنند که در یک فرد بالغ نیمی از انرژی دریافتی در رژیم غذایی باید از کربوهیدرات باشد.
باید بیشترین توجه به مصرف کربوهیدرات پیچیده باشد چرا که این نوع کربوهیدرات قند خون را به یک باره افزایش نمی دهند. از سوی دیگر کربوهیدرات پیچیده سبب می شود تا برای مدت طولانی تری سیر بمانید.

پروتئین از زنجیره آمینو اسیدها به وجود می آید که در حدود 20 نوع آن در بدن ما وجود دارد. پروتئین دارای نقش بی شماری در بدن هستند و در بین این 20 نوع آمینواسید 8 تای از آن ها ضروری هستند؛ به این معنی که باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند چرا که در بدن به صورت طبیعی ساخته نمی شوند. پروتئین در بدن در نقش هورمونی، آنزیم و در سیستم ایمنی وجود دارد.

بر اساس توصیه متخصص تغذیه یک فرد بالغ باید در حدود 1.2 گرم برای هر کیلو وزن بدن پروتئین مصرف کند تا این که در بدن عضله سازی صورت بگیرد و نیاز بدن به پروتئین برای فعالیت حیاتی تامین شود.
از غذاهای با پروتئین بالا می توان به گوشت، ماهی و غذای دریایی ، شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، مغز، و سویا نام برد.

چربی معمولا بخش خوشمزه کننده و طعم دهنده در رژیم غذایی است. چربی ها معمولا به صورت جامد در غالب کره و یا به صورت مایع در روغنهای گیاهی یافت می شوند. مواد سازنده چربیها اسیدهای چرب هستند که به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

چربی های اشباع که معمولا در منابع حیوانی، لبنیات، کره و روغن نارگیل وجود دارد. اسیدهای چرب تک زنجیره که منبع اصلی آن ها روغن زیتون، روغن ذرت، روغن آفتابگردان و سایر روغن های گیاهی است. دسته آخر اسیدهای چرب ترانس هستند که از آن ها در پخت و پز و در شیرینی پزی و تولیدات کارخانجات استفاده می شود.

شاید مهمترین منبع چربی که باید به آن توجه کرد اسیدهای چرب چند شاخه هستند؛ که معروف ترین نوع آن امگا 3 و امگا 6 است. این دو نوع اسید چرب برای بدن ضروری هستند، و در ماهی سالمون، غذای دریایی و روغن های گیاهی یافت می شوند. بدن ما به اسید چرب نیاز دارد، چرا که بخش مهم از ساختار سلولی است و در تنظیم متابولیسم بدن نقش دارد.
این چربی ها همین طور در بهبود جریان خون، رشد و توید سلول ها مهم هستند. چربی ها همین طور منبع اصلی رساندن ویتامین ها محلول در چربی شامل ویتامین های آ، ک، ای و د به بدن هستند.
درشت مغذی ها و اهمیت آن ها را بشناسید