مجله بانوان

/

سلامت

/

خانه را جنگل کنیم

[ آبیاری پتریس, تامین رطوبت سرخس, تکثیر سرخس, سرخس, سرخس جنگلی, سرخس پتریس, نگهداری از سرخس پتریس, پتریس, پرورش سرخس جنگلی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

یکی از جذاب ترین گیاهانی که همیشه در همه جنگل ها به چشم می خورند، سرخس ها هستند. با پرورش سرخس جنگلی یا “پتریس” در خانه، خانه مان را جنگل کنیم!

جنس پتریس گونه های مختلفی را شامل می شود که اکثر آنها در مناطق استوایی یا نیمه استوایی یافت می شوند. البته گونه هایی از این گیاه در مناطق معتدل هم یافت می شوند.

این گیاه به عنوان سرخس بیشه هم شناخته می شود. گونه های زیادی از این گیاه دارای برگ های تخت و پر مانند هستند که خیلی به تصویر معمولی که ما از سرخس ها داریم شبیه نیستند!

اکثر گونه های خانگی این گیاه، گیاهانی سرسخت هستند و برگ های رنگارنگ و زیبای شان این تصور را ایجاد می کند که باید نگهداری سختی داشته باشند، که در واقع اینطور نیست!

سرخس جنگلی در واقع گیاهی آسان رشد است و تنها توقعی که از شما دارد تامین رطوبت مورد نیازش و درامان نگه داشتن شدن از بادهای خشک است. گونه های کوچک تر این گیاه برای تزئین روی میز و دکور خانه عالی هستند.

سرخس پتریس گیاهی تقریبا کمیاب در گلفروشی ها است پس هر وقت آن را دیدید تهیه اش کنید و در کلکسیون گیاهان تان قرارش دهید!

شرایط رشد

– نور

در طول فصل تابستان، گیاه به مکانی روشن با نور فیلتر شده دارد. پتریس به سرعت رشد می کند  و بزرگ می شود. در فصل زمستان گیاه را در پر نور ترین قسمت خانه، که عصر هنگام مقداری آفتاب مستقیم هم داشته باشد، قرار دهید. این جنس سرخس دارای گونه هایی برگ ریز هم هست که در زمستان برگ های خود را از دست می دهند. اما اکثر گونه های آن همیشه سبز هستند و نباید در زمستان برگ ریزی داشته باشند.

– آبیاری

سرخس جنگلی آب بیش از حدی از شما نمی خواهد. پس گیاه را به اندازه آبیاری کنید.

– رطوبت

سرخس جنگلی هم مانند همه سرخس ها رطوبت زیاد را دوست دارد. برای شاداب ماندن گیاه، در طول فصل زمستان، پتریس را هر روز با آب بدون املاح و هم دمای محیط، غبار پاشی کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز پتریس تان تامین می شود.

– خاک

هر خاک خوبی با زهکشی خوب، برای سرخس جنگلی مان مناسب خواهد بود!

– کود دهی

در طول فصول رشد، گیاه را با محلول های کودی ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید.

تکثیر

سرخس پتریس را می توان از طریق اسپورهایی که تولید می کند تکثیر کرد، اما آسان تر این است که وقتی که گیاه بزرگ تر شد، در هنگام تعوض گلدان گیاه، پتریس را از طریق تقسیم گیاه (تقسیم ریزوم و ریشه ها) به چند گیاه کوچک تر تقسیم کرد. بهترین زمان برای تقسیم گیاه فصل بهار است.

مواظب باشید که در هنگام تقسیم، برای هر گیاه، مقداری ریزوم، برگ های سالم و شاخسار سرحال بردارید.

تعویض گلدان

پتریس، به نسبت بقیه سرخس ها، سرخس سریع رشدی است و هر سال بهار باید گلدان گیاه را عوض کنید تا گیاه فضای کافی و خاک تازه برای رشد داشته باشد. در صورتی که گلدان گیاه را دیر به دیر عوض کنید، پتریس تان شادابی اش را از دست می دهد. برای اینکه گیاه به خوبی رشد کند، در هنگام تعویض گلدان، گیاه را تقسیم کنید. گیاه را از گلدان قبلی اش بیرون بیاورید، خاک قدیمی اطراف ریشه ها را تا حد امکان جدا کنید. حالا گیاه را به چند بوته تقسیم کنید و هر کدام را در گلدانی جداگانه با خاک تازه بکارید. بعد از اینگه گیاه را با موفقیت تقسیم و تعویض گلدان کردید، برای پتریس تان مقدار زیادی رطوبت و گرما فراهم کنید. بعد از چند وقت رشد جدید را در گیاه مشاده می کنید.


خانه را جنگل کنیم!