مجله بانوان

/

فناوری

/

چرا حذف جک هندزفری از تلفن های هوشمند ایده خوبی نیست

[ android, Bluetooth Audio, Bluetooth Headphone, No Headphone Jack, smartphone, اسمارت فون, اندروید, بلوتوث, تلفن هوشمند, حذف جک 3.5 میلی‌متری, هدفون بلوتوث, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

در حال حاضر تنها تعداد محدودی از تلفن های هوشمند درون بازار فاقد جک 3٫5 میلی متری هندزفری هستند، اما با توجه به سیاست ها و روند طراحی و توزیع برخی کمپانی های بزرگ می توان پیش بینی کرد به زودی شاهد حذف این ویژگی در پرچم داران و مدل های شناخته شده بازار تلفن های هوشمند باشیم. با وجود اینکه دلایل زیادی برای توجیه این کار وجود دارد، در این مقاله به بررسی علل اشتباه بودن حذف جک 3٫5 میلی متری می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

سال 2002 تکنولوژی گامی بزرگ به سوی جلو برداشت و برای اولین بار فروش دیسک های DVD از نوارهای VHS پیشی گرفت. این درحالی بود که بسیاری از مردم با همگام شدن با این موج جدید تکنولوژی مخالف بودند چرا که می بایست تمام کالکشن و فیلم هایشان را این بار بصورت DVD خریداری می کردند، اما مزیت های بیشمار دیسک های DVD از جمله فضای بیشتر برای ذخیره کردن اطلاعات، جا گیری کمتر، کیفیت بالاتر صدا و تصویر و… سرانجام تمام مردم را قانع کرد تا این تغییر بزرگ را پذیرفته و با آن کنار بیایند. درکنار تمام مزیت های دیسک های DVD استفاده از آنان نیز راحت تر بود، DVD پلیرها کوچک تر و سبک تر بودند و توانستند به خوبی جای خود را در میان کاربران محکم کنند. 14 سال پس از این اتفاق بزرگ پخش کننده ای VHS به همراه نوارهای آن از رده خارج شدند و هم اکنون نیز دیسک های DVD جای خود را به بلو-ری دادند و بلو-ری جای خود را به بلو-ری 4K می دهد و این روند به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد. می توان مشابه این قضیه را در تمام موارد دیگر نیز مشاهده کرد، از تجهیزات پزشکی گرفته تا کامپیوترها و کنسول های بازی های ویدیویی و… همه با توسعه تکنولوژی تغییر کرده و پیشرفت می کنند. این پیشرفت همواره با بهبود کیفیت و کارایی نیز همراه بوده است، اما در خصوص حذف جک 3٫5 میلی متری تا حدودی این ادعا صدق نمی کند چرا که کیفیت صدا در حین استریم از طریق بلوتوث کاهش پیدا می کند و این یکی از عواملی محسوب می شود که در ادامه مفصل به آن می پردازیم.

کیفیت صدای استریم شده توسط بلوتوث هنوز قابل قبول نیست

شکی نیست که کیفیت صدای منتقل شده از طریق بلوتوث طی سال های گذشته افزایش پیدا کرده است و درحالیکه تنها یک کُدک SBC برای این نوع صدا وجود داشت امروزه شاهده صدها کُدک مختلف برای آن هستیم که از آن ها می توان به AptX، AAC، aptX-HD و LDAC و… اشاره کرد که موجب شدند این صدا به مرور زمان بهتر و بهتر شود. خبر خوب نیز برای کاربران استریم از طریق بلوتوث این است که گوگل بصورت رسمی تمامی کُدک های نام برده را به اندروید 8 یا اوریو اضافه کرده است و هم اکنون بدون هیچ مشکلی یا دانلود اضافه ای می توانید از آن ها استفاده کنید. این اتفاق برای سیستم عاملی که ماه گذشته هیچ پشتیبانیی از این کُدک ها نمی کرد بسیار بزرگ و مهم تلقی می شود و نشان می دهد که گوگل به فکر توسعه آن است.

اگر بخواهیم منصفانه نظر دهیم، صدای استریم شده توسط بلوتوث آنقدر هم بد نیست. صدای شنیده شده توسط یک هدفون وایرلس به روز و باکیفیت از طریق بلوتوث تفاوت اندکی با یک هدفون سیمی دارد که چندان قابل اهمیت نیست، اما توجه داشته باشید برای این مقایسه یک هدفون گرانقیمت با کیفیت بسیار بالا به همراه تلفن هوشمندی که از تمامی کُدک های موجود صوتی پشتیبانی می کند استفاده کرده ایم که شرایطی یکسان برای تمام کاربران محسوب نمی شود. خوشبختانه از اندروید 8 به بعد مشکل پشتیبانی کُدک ها حل شده و دیگر نیازی به توجه و ذکر آن نخواهیم داشت. اما این مسئله باعث نمی شود که فراموش کنیم هدفون های وایرلس برای دریافت فایل های صوتی فرمت آنان را تغییر داده و سپس ارسال می کنند، این مسئله در فرمت های معمولی موسیقی و فایل های صوتی مانند MP3 یا فایل های باکیفیتی مانند FLAC تاثیر خود را می گذارد و باعث می شود کیفیتی پایین تر از فایل اصلی به گوش شما برسد. اما نکته دیگر اینجاست که به زودی نمی توان انتظار پیشرفت و بهبود شرایط را داشت، چرا که سیستم بلوتوث در سال 2017 به همان شکل صدا را انتقال می دهد که در سال 2004 و به همراه عرضه اولین هدفون های بلوتوثی جهان انجام می داد. تمامی فایل های صوتی همچنان به همان شکل انکود شده و به دستگاه مروبطه فرستاده می شوند. هدفون ها فایل های دریافتی را دِکود کرده و سپس آن ها را بصورت مجزا پخش می کنند.

اما از جمله محدودیت های جالب هدفون های بلوتوثی این است که بصورت همزمان تنها قدر به انتقال یک نوع صدا هستند، برای مثال در هنگام گوش دادن به موسیقی شما صدای نوتیفیکیشن تلفن خود را نمی توانید بشنوید چرا که موسیقی در حال پخش است و حتی صدای کوچکی مانند نوتیفیکیشن بصورت همزمان پخش نخواهد شد! برای توضیح بیشتر می توان گفت اگر تلفن شما در حال پخش 100 صدای مختلف باشد، برای ارسال آن ها از طریق بلوتوث مجبور است آن را تبدیل یه یک فایل استریم کرده و سپس بفرستد. در هدفون دو کانال وجود دارد، برای گوش چپ و راست، از طرفی این غیرممکن است که هدفون بتواند فایل صوتی را بصورت خام و بدون انکود کردن پخش کند و هردو کانال موجود در آن نیز مختص یک شبکه صدا می باشد. به همین دلیل در حین گوش دادن به یک فایل صوتی غیرممکن است صدایی دیگر بشنوید. مشخص نیست چه زمانی این محدودیت از بین می رود، اما مشخص است تا آن زمان نمی توان امید داشت تا این مشکل توسط دستگاه دیگری برطرف شود.

دانگِل (تبدیل) هیوقت راضی کننده نبوده است

ساده ترین پاسخ به تمام بحث های شکل گرفته بخاطر حذف جک 3٫5 میلی متری استفاده از دانگل یا تبدیل است. اخیرا نیز تبدیل هایی به بازار عرضه شده است که به کاربران اجازه می دهند همزمان به موسیقی گوش داده و تلفن خود را نیز شارژ کنند (که البته همچنان از کیفیت بالایی برخوردار نیستند). حتی تبدیل هایی برای USB مدل C نیز به بازار عرضه شده است، بنظر می رسد همه چیز آماده است تا مشکلات حل شوند؟ اما اینطور نیست. اولین مشکلی که می توان به آن اشاره کرد این است که درگاه های USB مدل C برای هر برند به نوعی طراحی دارند و شما نمی توانید دانگل یا تبدیل مخصوص HTC U11 را برای گلکسی S8 استفاده کنید و برخی از ampها یا DACها برروی این مدل USB کار نمی کنند. به این ترتیب می توان مشکلات حذف جک 3٫5 میلی متری را در USB مدل C به نسبت بیشتر از شرایط دیگر دانست، البته این مسئحله حل شدنی است اما برخی شرایط موجود روند این کار را سخت می کنند. اما استفاده از تبدیل ها هم برخی مشکلات خاص خود را دارد چرا که تبدیل ها نیز وسیله های جانبی محسوب می شوند و اتفاقات گوناگونی هنگام استفاده از آنان ممکن است رخ دهد. با وجود ارزان قیمت بودن بسیاری از آنان، باز هم احتمال خراب شدن و از کار افتادن تبدیلات می تواند مشکل ساز باشد، یا باید به این مسئله توجه کنید که گم کردن یا گذاشتن این تبدیل برابر است با از دست دادن امکان گوش دادن به موسیقی یا هرنوع استفاده دیگری از هدفون. به موارد بسیاری زیادی می توان از مشکلات کاربران با تبدیل ها اشاره کرد. یکی از مهم ترین مشکلات این است که تنها راه اتصال تلفن های هوشمند بدون جک 3٫5 میلی متری پورت USB مدل C آنان است که از قضا برای شارژ کردن نیز استفاده می شود و محدودیت استفاده همزمان به هنگام شارژ کردن تلفن و استفاده از هدفون برای گوش دادن به موسیقی جزو اولین مشکلات کاربران محسوب می شود. همچنین بسیاری از لوازم جانبی که با استفاده از جک 3٫5 میلی متری فعال می شدند نیز ممکن است با استفاده از تبدیل ها کاربردی نداشته باشند.

تمامی مشکلات ذکر شده قابل حل هستند، اما با هزینه کردن مقدار نامشخصی پول. کدام فردی حاضر است هنگامی که یک وسیله الکترونیکی جدید خریداری کرده برای رفع مشکلاتش باز هم هزینه کند؟ این مسئله هنگامی که به قیمت تلفن های هوشمندی مانند پیکسل 2 که 649 دلار قیمت دارد و نسخه XL آن که 849 دلار قیمت دارد یا آیفون که هزینه خرید آن بسیار بالاست توجه می کنیم کمی ناعادلانه است، آن هم درخصوص مشکلی که به سادگی و با یک تغییر کوچک در طراحی قابل حل است… .

تنوع هدفون / هندزفری های سیمی بسیار بیشتر از نسخه های بلوتوثی آنان است

بیایید در نظر بگیریم که تاکنون دلایل و اظهارات ما نتوانسته اند شما را قانع کنند و حال ما قبول می کنیم که نظریه حذف جک 3٫5 میلی متری صحیح است و باید درخصوص تمام تلفن های هوشمند انجام شود. اما قبل از آن بهتر است درنظر داشته باشید که این تکنولوژی صد سال عمر دارد و طی تمام این سال ها آنقدر پیشرفت داشته و با علم روز دنیا جلو آمده است که می توانیم آن را یکی از استانداردترین تکنولوژی های موجود محسوب کنیم. حال قرار است با یک تکنولوژی جدید روبه رو شویم و از آن استفاده کنیم، درست است؟ تکنولوژیی که در آن هدفون های بلوتوثی تازه به بازار عرضه شده قرار جای تکنولوژی استفاده از هدفون های سیم دار که سال ها قدمت دارند را بگیرد. اما مشکل اینجاست که این تکنولوژی نوپا به اندازه رقیب پرسابقه خود دارای تنوع نیست و دست شما در انتخاب آن بسیار بسته تر است.

مهم نیست شما به دنبال خرید چه نوع هندزفری یا هدفون هایی هستید، بسیار گران؟ بسیار ارزان؟ بسیار سبک؟ با بیس بالا و سنگین؟ با قدرت تفکیک زیاد؟ مناسب برای کارهای استودیویی؟ مناسب برای استفاده در هنگام ورزش؟ در تمامی موارد بالا قدرت انتخاب بسیاری زیادی دارید درصورتی که به دنبال خرید یک هدفون سیمی باشید. به راحتی و با هر قیمتی می توانید هندزفری هایی تهیه کنید که علاوه بر مناسب بودن برای بازی کردن، برای صحبت کردن با اسکایپ یا گوش دادن به موسیقی و هر نوع استفاده دیگر مناسب باشند. درحالیکه به هنگام خرید هدفون های بلوتوثی چنین حق انتخاب گسترده ای ندارید و می بایست از میان معدود مدل های موجود بهترین مورد را با توجه به انتظاراتتان تهیه کنید. اما انقدر هم به بدگویی از هدفون های بلوتوثی نپردازیم و با کمی انصاف از مزایای آن ها هم صحبت کنیم. یکی از اهداف عرضه هدفون های هوشمند افرادی هستند که زندگی بانشاط و فعالی دارند. این نوع هدفون ها با وجود سیمی طویل شما را اذیت نمیکنند و بسیاری از آن ها با توجه به استفاده ورزشکاران ضد عرق و ضد آب ساخته شده اند. هدفون های بلوتوثی با طراحی دقیق و مینیمال خود کاملا سر شما ار در بر گرفته و با جلوگیری از باز ماندن کوچک ترین روزنه ممکن باعث می شوند به خوبی از صدای پخش شده لذت ببرید. اما اگر یکی از طرفداران هدفون های Hi-Fi هستید، باید بدانید که چنین استانداردی در بین هدفون های بلوتوثی به ندرت پیدا می شود. بصورت کلی می توان گفت بازار خرید هدفون های بلوتوثی جذاب نیست، چرا که انتخاب های شما بسیار محدود هستند. با توجه به پیشرفت هدفون های سیمی و مسیری که همچنان در حال پیشروی در آن هستند، مقایسه نمونه های مشابه بلوتوثی آنان چندان چنگی به دل نمی زند و نمی تواند کاربر را متقاعد کند. دلایل دیگری نیز وجود دارد، دنیای هدفون های سیمی بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که می توانید تصور کنید و در این دنیای بزرگ تمام قطعات مورد نیاز جهت تعمیر و جایگزینی در نمونه های بازار وجود دارد. درکنار آن برنامه های مختلف و متنوعی وجود دارند که می توانند در کیفیت صدا تاثیر به سزایی بگذارند که بسیاری از آن ها برروی هدفون های بلوتوثی قابل استفاده نیست. در کنار تمامی موارد ذکر شده این را هم اضافه کنیم که یک هدفون بلوتوثی سونی برای مثال مدل WH1000XM2 که از استاندارد Hi-Fi هم پشتیبانی می کند با قیمت 349 دلار به فروش می رسد و نمونه مشابه از نظر کیفیتی آن برای مثال مدل WH1000XM2 تنها 200 دلار قیمت دارد. اختلاف قیمت موجود در میان این دو نوع هدفون موجود درحالیکه ممکن است هردو از یک کیفیت برخوردار باشند نیز خود یکی از دیگر دلایل آماده نبودن بازار برای تلفن های هوشمند بدون جک 3٫5 میلی متری است. مطمئنا زمانی خواهد رسید که هدفون های بلوتوثی تمامی مشکلات ذکر شده را پشت سر گذاشته و امکانات و قیمت مشابهی را پیدا می کنند، اما ما در حال حاضر زندگی می کنیم و در شرایط کنونی کنار آمدن با این مشکلات سخت است!

درواقع حذف جک 3٫5 میلی متری هیچ سودی برای سازندگان نخواهد داشت!

به شخصه با حذف جک 3٫5 میلی متری موافق بودم اگر به ازای آن قابلیتی خارق العاده یا جدید جایگزین می شد. یک تکنولوژی جدید که با حضور این جک 3٫5 میلی متری قدیمی و پیش پا افتاده در تضاد بود و باعث می شد حذف آن حتی به چشم هم نیاید و خداحافظی از آن بسیار ساده تر باشد. حتی اگر این تکنولوژی فرضی نیز وجود نداشت اما مطمئن می شدیم تا این فضای کوچک ایجاد شده به اضافه شدن 500 میلی آمپر دیگر به باطری ختم می شود، باز هم موافق بودیم! بیایید نگاهی به یکی از مورد انتظارترین تلفن های هوشمندی که به زودی به بازار عرضه می شود بیاندازیم، LG V30 با طراحی چشم نواز، قابلیت شارژ وایرلس، مقاومت در برابر آب و گرد و خاک با استاندارد IP68 و یک دوربین با کیفیت و فوق العاده مجهز به جک 3٫5 میلی متری هدفون است. پس چرا دیگر کمپانی های سازنده تلفن های هوشمند نمی توانند از خصوصیات چنین موارد موفقی استفاده کنند و محصولات خود را مطابق آنان عرضه کنند؟ این درحالیست که بلوتوث همچنان در V30 کار می کند (تکنولوژی Aptx-HD سال هاست در تلفن های هوشمند LG و برخی کمپانی دیگر استفاده می شود) و تجربه بلوتوثی که با خرید این تلفن بدست می آورید هیچ تفاوتی با محصولاتی مانند پیکسل یا آیفون ندارد. ابعاد و قدرت باطری همه تقریبا یکسان است، دستیار صوتی اپل برروی تمام موارد به شکل یکسان کار می کند، تمامی اپلیکیشن های موجود به شکل یکسان توسط آن ها اجرا می شوند و… . نکته این است که شما می توانید تمام تجربه های ممکن را بصورت یکسان با این تلفن های هوشمند آزمایش کنید و تنها کاری که حذف جک 3٫5 میلی متری انجام می دهد این است که محدودیت های غیر ضروری را به کاربران تحمیل کند.

پس دلیل کمپانی های سازنده برای حذف این جک چیست؟ می توان آن را باریک تر کردن تلفن های هوشمند دانست که این مسئله هم چندان صادق نبوده و موارد زیادی بر خلاف آن مشاهده می کنیم. برای مثال Moto Z Force 2 دارای ضخامت 6٫1 میلی متری، آیفون8 پلاس دارای ضخامت 7٫5 میلی متری و گوگل پیکسل2 دارای ضخامت  7٫4 میلی متری هستند که هیچ کدام جک 3٫5 میلی متری هدفون را ندارند. اما V30 دارای ضخامت 7٫4 میلی متری به همراه جک 3٫5 میلی متری هدفون است و OnePlus 5 نیز با شرایط مشابه ضخامتی کمتر از 7٫33 میلی متر دارد. پس مشاهده می کنیم که حتی چنین دلیلی هم قانع کننده نیست و عملا حذف جک 3٫5 میلی متری در باریک تر شدن تلفن های هوشمند تاثیرگذار نخواهد بود.

می توان برخی سیاست های اقتصادی و پشت پرده را عامل بزرگ تری دانست. فراموش نکنیم کمپانی Beats و محصولاتی همچون Airpod از آن اپل هستند و گوگل نیز به همراه معرفی پیکسل2 نسل جدید هندزفری های بلوتوث خود با نام Pixel Buds را معرفی کرد. صحبت از نوآوری جدید در طراحی یا معرفی یک تکنولوژی جدید نیست، بلکه هدف ایجاد یک فضای جدید در بازار برای محصولات تازه است، سیاست جاه طلبانه ای که تنها کاربران را وادار به پرداخت هزینه های اضافی کرده و آن ها را از شرایط جدید خود ناراضی نگه می دارد.

نتیجه گیری نهایی

تکنولوژی به مسیر خود ادامه می دهد، صرف نظر از تمام انتقادها و کمبودها. شاید روزی فرا برسد که همه ما هدفون های بلوتوثی خود را در دست داریم و تمامی تلفن های هوشمند مسیر اجداد خود در سال های 1990 را در پیش گرفته اند و دیگر خبری از جک 3٫5 میلی متری هدفون نیست. هیچ فردی وجود ندارد که ادعا کند مشکلات موجود با هدفون های بلوتوثی غیرقابل حل است یا ما شاهد بهبود وضعیت کنونی نخواهیم بود. می توانیم ساعت ها زمان خود را به پیش بینی آینده اختصاص دهیم، اما نکته ای که در حال حاضر برای ما مد نظر این است که بازار تجهیزات الکترونیکی جهان آماده استقبال از تلفن های هوشمندی که تنها بوسیله هدفون های بلوتوثی قابل استفاده هستند، نیست.


چرا حذف جک هندزفری از تلفن های هوشمند ایده خوبی نیست؟