مجله بانوان

/

سلامت

/

بابا آدم

[ آبیاری بابا آدم, بابا آدم, تکثیر بابا آدم, نگهداری از بابا آدم, پرورش بابا آدم, گیاه گوش فیل, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

این اسم عجیب متعلق به گیاهی عجیب تر است! بابا آدم نام این گیاه خیره کننده است که از ظاهر غیر معمولش هم می توان فهمید که بومی مناطق استوایی ست! دوست دارید در خانه داشته باشیدش؟!

این گیاه زیبا بومی مناطق استوایی جنوب آسیا است و برگ های جذابش که به رنگ سبز تیره هستند با رگبرگ های سفید یا سبز کم رنگ برجسته تر به نظر می آیند. گونه هیبریدی از این گیاه بسیار معروف و محبوب شده و پیدا کردنش در گلفروشی ها بسیار آسان است. برگ ها سخت و دندانه دار هستند و در بعضی گونه ها به رنگ بنفش مایل به سبز درآمده اند. این گیاه شاداب استوایی دارای ساقه زیرزمینی است.

بابا آدم، این گیاه گلدار گلخانه ای اغلب به صورت همیشه سبز است و برگ هایش را در سراسر سال نگه می دارد.

احتیاط کنید! بابا آدم یکی از گیاهان خانگی سمی است، پس آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

شرایط رشد

– نور

بابا آدم به مکانی روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. این گیاه در مکانی با 80 درصد سایه هم رشد می کند اما 60 درصد سایه را ترجیح می دهد. گیاه را در معرض تابش مستقیم و شدید خورشید قرار ندهید.

– آبیاری

بابا آدم هم مانند اکثر اعضای خانواده اش خاکی مرطوب را دوست دارد، پس خاک گلدانش را همیشه مرطوب نگه دارید. البته گیاه به یک دوره استراحت هم نیاز دارد که این دوره در فصل زمستان است. در این هنگام اجازه دهید خاک گلدان در بین دو آبیاری تقریبا خشک شود و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. همچنین در این دوره زمستانه از کود دهی گیاه پرهیز کنید. اگر خاک بابا آدم برای مدتی کاملا خشک بماند گیاه به حالت کمون وارد می شود، اما در صورت رسیدگی مناسب بعد از 1 یا 2 ماه بهبود می یابد.

– دما

بابا آدم گیاهی استوایی است که اگر در معرض سرما قرار گیرد، یا وارد دوره کمون می شود و یا می میرد. پس اجازه ندهید گیاه در فضایی سرد باقی بماند. اگر گیاه به دلیل سرما وارد دوره کمون شد، خاک را حفر کنید و ساقه زیرزمینی بابا آدم را تا گرم تر شدن و مساعد شدن شرایط نگه دارید.

– رطوبت

بابا آدم به رطوبتی اندکی بیشتر از بقیه گیاهان نیاز دارد. برای این منظور می توانید گیاه را به وسیله آب بدون املاح غبار پاشی کنید و یا از جزیره زیر گلدان استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز بابا آدم تامین می شود.

– خاک

این گیاه به خاک یا مخلوط خاکی با اکسیژن رسانی خوب و زهکشی مناسب نیاز دارد.

– کود دهی

گیاه را از ابتدای بهار با کودهای ضعیف یا رقیق شده ای که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه باشند، هر 2 هفته یک بار، تغذیه کنید. در اواخر تابستان کود دهی را متوقف کنید و در بهار سال بعد از سر بگیرید.

تکثیر

بهترین روش تکثیر این گیاه تقسیم بوته در هنگام تعویض گلدان است. وقتی گیاه به اندازه کافی رشد کرد، ساقه زیر زمینی آن شروع به تکثیر می کند و بوته های جدیدی به وجود می آورد. بعد از چند وقت به نظر می رسد گلدان فعلی گیاه جای بیشتری برای رشد آن ندارد. در این هنگام گیاه را از گلدانش خارج کنید، خاک اطراف ریشه و ساقه زیرزمینی را اندکی جدا کنید. حالا گیاه را با احتیاط  به چند بوته تقسیم کنید. مواطب باشید که گیاه در حین تقسیم آسیب نبیند. هر بوته را در گلدانی کوچکتر که حاوی خاکی تازه و با زهکشی خوب است، بکارید.

تعویض گلدان

گیاهی که شرایط رشدی خوبی داشته باشد و به اندازه کافی بزرگ شده باشد، هر سال به تعویض گلدان نیاز دارد.


بابا، آدم!