مجله بانوان

/

سلامت

/

اشتباهات رایج در روابط عاشقانه

[ روابط زناشویی, روابط عاشقانه, روان شناسی, مشاوره, مشکلات زناشویی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

اشتباهات رایج در روابط عاشقانه

در دنیای مدرن امروز، زوج ها توجه بیشتری به جزئیات روابط عاشقانه خود دارند؛ که این موضوعی سازنده و بسیار تعیین کننده در کیفیت رابطه محسوب می شود. بیشتر ما به دنبال برقراری و پایداری رابطه ای هستیم که در آن کم ترین مشکل، و بیشترین میزان از آرامش و لذت را تجربه کنیم. اما در بسیاری از موارد، همین حساسیت ها سبب می شود تا عادات سالمی که در هر رابطه ای لازم و ضروریست را هم جزو لیست ممنوعه خود قرار دهیم و چنین تصور کنیم که با اجتناب کردن از آن ها، محافظت از رابطه را تکمیل کرده ایم. در این مطلب به موارد مهمی می پردازیم که به اشتباه آن ها را سالم می دانیم و ممکن است در رابطه خود آن ها را انجام دهیم.

1. پنهان کردن اختلاف و تضاد ها زیر پوسته ی "شوق و تعصّب"

بسیاری از زوج ها، اختلافات و تضاد های عمیقی دارند که منجر به جر و بحث و مناقشه های مکرر می شود. زوج ها به جای حل آن ها یا ریشه یابی ، برچسب "احساسات شدید، تعصب، شور و شوق، عشق عمیق و ..." به آن زده، و چرخه را تکرار می کنند.
هیچ احساس عمیق و شدیدی که ریشه در شناخت دو شخص از یکدیگر داشته باشد، منجر به تضاد های پیاپی نمی شود. بنابراین، در صورت داشتن چنین ارتباطی ، به جای پنهان کردن دلایل اصلی اختلافات، باید به دنبال علت و حل آن ها بود.

2. حفظ آرامش به هر قیمتی

بسیاری از زوج ها، به "نادیده گرفتن" مشکلات و احساسات منفی خود عادت می کنند و آن را تنها راه حفظ آرامش در رابطه می دانند. مدام احساس، افکار و رنجش های خود را قورت می دهند و وانمود می کنند که اصلا مشکلی در میا ن نیست. زمانی که مجبور می شوند با مشکلاتی بزرگ که قابل نادیده گرفته شدن نیستند روبرو شوند، روشی کارساز برای برخورد با آن ندارند.
حفظ آرامش به هر قیمتی، تنها منجر به تجمع احساسات منفی ، لاینحل باقی ماندن آن ها و پیشرفت نکردن قابلیت های حّل مشکلات می شود.

3. امتیاز دهی یا حساب کتاب

این موضوع بسیار اشتباه و فریبنده است. تقریبا همه ما دوست داریم که نه تنها در رابطه ای مطلوب، بلکه در شراکتی حقیقی باشیم. بدین معنا که مدام در جست و جوی برابری هستیم و می خواهیم مطمئن باشیم که قدم های کاملا مساوی برمی داریم، به یک میزان سهم داریم و کاملا مساوی وظایف را به عهده می گیریم.
اما این برابری طلبی چه زمانی به حساب-کتاب تبدیل می شود؟ زمانی که مفهوم فداکاری یا از خودگذشتگی را در رابطه از بین ببرد. اگر مدام به دنبال "من این کار رو کردم، تو چی کار کردی؟"، "من سهم بیشتری داشتم و تو به نوبت خودت پایدار نموندی".... باشیم، در واقعا شراکت احساسی خود را نادیده گرفته و فقط به دیده شراکت کاری یا اقتصادی آن را قبول کرده ایم.

4. تلافی کردن

شاید یکی از سمی ترین عادات در یک رابطه عاشقانه، به دل گرفتن، جمع کردن و تلافی کردن رفتار ها یا اعمالی است که ما را آزار داده است. یعنی زمانی که از چیزی ناراحت می شویم، به جای ابراز آن، کینه ا ش را به دل گرفته و در اولین فرصت با غرض تلافی ا ش کنیم و بگوییم این به آن در! ر
فتار اشتباه را با اشتباهی بزرگتر جواب دادن، تنها سبب آسیب های عمیق تری خواهد شد که طرفین را متوجه مشکلات نکند.

5. حسادت

بیشتر ما حسادت را به عنوان نمادی از عشق می شناسیم؛ که هرچه میزان آن بیش تر باشد نشان از عمق احساس خواهد داشت!
باوری بسیار اشتباه و سمی که عادت ناسالم حسادت را ریشه دار می کند. اگر حسادت به شکل نیش زدن، خشم یا اتهام زدن بروز کند، سمی کشنده برای رابطه خواهد بود. ابراز علاقه شخصی و نشان دادن عمق آن، تنها راه سالم در حفظ روابط عمیق است.
اشتباهات رایج در روابط عاشقانه