خرید اینترنتی کفی افزایش قد

کاهش ابتلا به دیابت با مصرف امگا 6

رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب غیر اشباع امگا6 می تواند احتمال بروز دیابت را تا حدود یک سوم کاهش دهد، نتایج یک مطالعه جدید این موضوع را نشان می دهد. نتایج یک تحقیقات گسترده در بین چهل هزار فرد بالغ نشان می دهد که در بین افرادی که سطح لینولییک اسید در خون آنها بالاتر بوده است شیوع بیماری دیابت در مقایسه با سایرین کمتر است.

دیابت نوع 2 چیست؟

بیماری دیابت نوع 2 زمانی به وجود می آید که هورمون انسولین در خون (اصلی ترین هورمون مسئول تنظیم قند خون در بدن) عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد؛ یا اینکه به دلایل گوناگون پانکراس نمی تواند انسولین کافی تولید کند، در این شرایط قند خون بالا رفته که به این حالت بیماری دیابت گفته می شود.
در کشور ما ایران نیز مثل سایر نقاط جهان شیوع بیماری دیابت بسیار بالا است. متخصصین تغذیه و پزشکان بر این باور هستند که داشتن تغذیه سالم بهترین راه پیشگیری از بروز بیماری دیابت در فرد است. در این بین اسیدهای چرب چند زنجیره مثل امگا 6 و
امگا 3 می توانند نقش مهمی داشته باشند. نتایج این تحقیقات در ژورنال Lancet Diabetes & Endocrinology به چاپ رسیده است.چگونه امگا 6 می تواند در بهبود و پیشگیری از دیابت موثر باشد؟

اسید چرب امگا 6 برای حفظ سلامت بدن ضروری است. این اسید چرب نه تنها در حفظ سلامت عملکرد مغز موثر است، بلکه در سلامت پوست و همچنین در زمان رشد نقش بسیار مهمی دارد. از سوی دیگر دانشمندان بر این باور هستند که این اسید چرب در حفظ سلامت استخوان ها نیز بسیار مهم است.
از آنجایی که بدن قادر به تولید امگا 6 نیست، تنها راه مصرف امگا 6 از رژیم غذایی است، و از غذاهای اصلی می توان به محصولاتی مثل سویا، روغن آفتابگردان، روغن ذرت و برخی دانه ها و مغزها اشاره کرد.
توصیه کنونی انجمن تغذیه آمریکا بر این است که در حدود 10 درصد از انرژی دریافتی روزانه باید از امگا6 باشد و مصرف بیشتر از آن ممکن است در بدن سبب افزایش التهاب شود. اگرچه که هیچ مطلالعه تا کنون اثر منفی از امگا 6 نشان نداده است.

اما نتیجه تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف کافی از منابع غذایی این اسید چرب و سطح اسید سطح لینولییک خون که با مصرف اسید چرب امگا 6 در ارتباط است خطر بروز دیابت نوع 2 را تا حدود 35 درصد کم می کند.
اگرچه مکانیسم این اثر کاملا مشخص نیست اما به نظر می رسد که اثرا ضد التهابی این ویتامین نقش مهمی در این واکنش دارد. از سوی دیگر امگا 6 در بدن به آراشیدونیک نیز تبدیل می شود که می توان در تنظیم انسولین خون موثر باشد.

به نظر متخصص تغذیه سایت دکتر عیسی نژاد، ساده ترین روش افزایش مصرف اسیدچرب امگا 6 عوض کردن نوع روغن مصرفی است. روغن هایی مانند روغن سویا، ذرت و روغن گلرنگ مصرف کنید، یا دانه سویا در تهیه سالاد استفاده نمایید.
کاهش ابتلا به دیابت با مصرف امگا 6