مجله بانوان

/

سلامت

/

روز را بی نقص بگذرانید

[ خواب, روان شناسی, خلاقیت, قدرت مغز, موفقیت, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

روز را بی نقص بگذرانید!

چه باور کنید چه نه؛ همه ما می توانیم بهتر عمل کنیم و از فرصت های خود بهره ببریم. تحقیقات دانشگاهی در ایالات متحده، نشان می دهند که در دهه اخیر، افراد شاغل به صورت میانگین بیشترین زمان آزاد یا اوقات فراغت را دارند. کامپیوتری و مکانیکی شدن تقریبا تمام کارها، علت اصلی این موضوع است. اما دقیقا به موازات آن، گسترش ارتباطات و فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و تلویزیونی، تعداد نامحدودی را درگیر خود کرده و تمام زمان فراغت آنها را پر کرده است. به عنوان مثال افراد بیشتری ترجیح می دهند در زمان های فراغت جلوی تلویزیون یا اینترنت زمان خود را سپری کنند تا اینکه ورزش یا فعالیت جسمانی انجام دهند.

تحقیقات حاکی از اختلال جدی در چرخه خواب درصد بالایی از افراد هستند که سبک زندگی مشابهی دارند. کسانی که در طول روز 5 ساعت یا بیشتر در معرض نور های دیجیتالی قرار می گیرند، ساعت زیستی بدنشان دچار تغییر عملکرد می گردد. با وجود تمام موارد ذکر شده، محققان در زمینه تغذیه، خواب، تندرستی و خلاقیت، همچنان مشغول شناسائی عواملی تغییر پذیر در سبک زندگی و چرخه روزمره ما هستند تا روش هایی کارساز پیشنهاد کنند.

در این مطلب می خواهیم یکی از برنامه های پیشنهادی را که در مطالعات نتیجه ای مثبت داشته است مطرح کنیم. حتی اگر نتوانید مو به موی آن را اجرا کنید، به شکل نسبی نیز می تواند تاثیر به سزایی در بهینه سازی روز هایتان داشته باشد.

6 صبح: بیدار باش

هرچند که ساعت کامل خواب عدد جهانی ندارد و نمی توان گفت که تمام افراد با 8 ساعت خواب شب، انرژی خود را کامل باز می یابند، اما به طور میانگین می توان بازه ای برای آن تعیین کرد. بنابراین، بین 7 تا 8 ساعت خواب، برای اکثر افراد کافی خواهد بود که تا صبح را بدون نیاز به آلارم و کوک کردن ساعت آغاز کنند و سر حال باشند. همچنین تحقیقات نشان می دهد بین 6 تا 6.30 صبح، مغز افرادی که خواب کامل را تجربه می کنند به صورت خودکار بیدار شده و آماده فعالیت است. چنانچه دوباره و با اصرار به خواب رود، کارایی پایین تری خواهد داشت.

6.15 صبح: دوش

پس از آنکه کش و قوسی به بدن داده و از جا برخاستید، دوش بگیرید. یکی از روش های دفع سلول های مرده و بیدار کردن ماهیچه های بدن، ایستادن زیر آب ولرم و آسوده کردن بدن است.

7 صبح: صبحانه

مغز تنها 2 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد، هرچند که یک پنجم کل انرژی آن را مصرف می کند! به صورت میانگین، فاصله بین آخرین وعده غذای قبل خواب تا بیدار شدن، 10 الی 12 ساعت است. بنابراین، صبح مغز شما نیاز به سوخت خود دارد. حتما تا یک ساعت پس از بیدار شدن، صبحانه ای حاوی مقداری پروتئین و مقداری کربوهیدرات بخورید.

7.30 صبح: خروج از خانه

با احتساب زمان کافی برای خوردن صبحانه و آماده شدن، محققان بهترین زمان را برای تنفس هوای تازه و مدت کوتاهی ورزش کردن را این ساعت از روز می دانند. حتی اگر کمبود وقت به شما اجازه نمی دهد ورزش کنید، شما می توانید با پیاده روی و استفاده نکردن از خودرو شخصی ، فعالیت مورد نیاز برای پویایی بدن را جبران کنید.

8 صبح: شروع کار

بسته به شغلی که دارید، کار خود را آغاز کنید. به کسانی که به اصطلاح "کار پشت میزی" یا کامپیوتری دارند، توصیه می شود با خواندن ایمیل ها یا مرور وظایف روز، کارشان را آغاز کنند.

9.30 صبح: قهوه یا چای

محققان توصیه می کنند که کافئین صبح خود را به جای صبحانه، در این ساعت از روز بنوشید. شما می توانید در وعده صبحانه آبمیوه یا شیر گرم میل کنید و با نوشیدن چای یا قهوه حدفاصل 9.30 تا 11.30 صبح، میزان راندمان مغز و عملکردتان را به حداکثر برسانید.

12 صبح: نهار (وعده ظهر)

با توجه به این برنامه، چنانچه وعده ظهر خود را به زمانی دیرتر موکول کرده و به تعویق بیاندازید، دچار افت قند خون می شوید و این موضوع عملکرد مغز را به شدت کاهش می دهد. همچنین پژوهشگران توصیه اکید دارند که نهار خود را در جایی به جز میز کار خود صرف کنید.

1 بعد از ظهر: استراحت یا چرت نیم روزی

چنانچه در خانه کار می کنید یا محیط کار شما اجازه داشتن چرت کوتاهی را می دهد، بهترین زمان برای آن در طول روز همین ساعت است. بعد از خوردن وعده ناهار، شکر مستقیما به سیستم گوارشی رسیده و سبب حس سنگینی و خواب آلودگی می شود. چنانچه بدن به خواب کوتاه و سبکی برود، به پروسه انتقال قند به مغز سرعت بخشیده می شود.

2.45 بعد از ظهر: آخرین فنجان قهوه یا چای

حداقل 7 ساعت طول می کشد تا کافئین از بدن خارج شده و بدن آماده خواب شود. بنابراین برای بالا بردن کورتیسل رو به کاهش بدن در این ساعت یک فنجان نوشیدنی حاوی کافئین را بنوشید و بدانید که باید آخرین آن باشد.

4 بعد از ظهر: میا ن وعده (خوراکی)

بهترین نوع آن ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات است. محققان تاکید می کنند که خالی ماندن معده بیش از 3 یا 4 ساعت در طول روز، راندمان مغز را به شدت کاهش می دهد. از مغز ها گرفته تا ماست های میوه ای همه می تواند در این دسته جای بگیرد. این میا ن وعده سبب کاهش اشتهای اضافی برای شام نیز خواهد بود.

6 بعد از ظهر: ارتباطات

پس از اینکه کار را تمام کردید، بسته به میزان خستگی یا انرژی خود، انتخاب کنید که چه فعالیت اجتماعی دوست دارید انجام دهید. می توان به خانه برگشت و زمان را با خانواده سپری کرد، یا بیرون به دوستان پیوست و اوقات خوشی را گذراند. بسیار مهم است که در طول روز یک ساعت را به تفریح و حواس پرتی اختصاص دهید.

7 عصر: شام

میل کردن غذا پیامی به مغز صادر می کند که باعث شود مدت زمان بیشتری بیدار بماند. بنابراین، خوردن وعده شام در مدت کمتر از 3 ساعت قبل خواب، سبب بروز اختلال در آن می شود. همچنین دراز کشیدن بلافاصله پس از غذا، سبب رفلاکس معده شده و عواقب ناخوشایندی به دنبال دارد.

8 تا 8.30 شب: آنلاین و آفلاین

چه برای خواندن پیام های تلگرامی، چه سرک کشیدن در اینستاگرام و چه نوشتن پستی در فیسبوک، تنها نیم ساعت در طول روز را به شبکه های اجتماعی اختصاص دهید. همچنین بسیار مهم است که از این زمان برای مسائل غیر سطحی و معنا دار استفاده کنید، چرا که میزان رضایتمندی شخصی بر عملکرد مغز تاثیر مهمی دارد.

9 شب: دوش (جایگزین)

چنانچه به هر دلیلی صبح ها دوش نمی گیرید، این زمان را جایگزین کنید و خستگی کل روز را با آبی گرم از تن خود برانید.

9.30 شب: کتاب

حداقل یک ساعت قبل از خواب، تمام دستگاه های الکترونیکی را از خود دور کنید، ذهن و جسمتان را آرام کنید و کتابی را که دوست دارید به دست بگیرید.

10.30 شب: رختخواب

چنانچه بخواهید این برنامه را به درستی اجرا کنید، برای بیدار شدن به موقع نیاز به 7 الی 8 ساعت خواب کامل دارید. بنابراین 10.30 به رختخواب بروید و مطمئن باشید که تا 11 به دنیای آرام رویاها سفر خواهید کرد.

این برنامه بی شک نمی تواند همه افراد با مشاغل و محل زندگی مختلف را مخاطب قرار دهد. تنها هدف، تعیین محدوده ای از استانداردها جهت برنامه ریزی بهینه و سازماندهی زمان روزمره است. سعی کنید با شرایط خود آن را تطبیق داده و با تغییری درست، روز هایتان را بی نقص بسازید.
روز را بی نقص بگذرانید!