مجله بانوان

/

سلامت

/

متفاوت اندیشیدن را یاد بگیرید

[ روان شناسی, قدرت مغز, موفقیت, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

متفاوت اندیشیدن را یاد بگیرید!

مکالماتی که با خودتان دارید، تاثیر مستقیمی بر احساس و رفتار شما دارد. هرچه در این مکالمات نسبت به خودتان شک، انتقاد های تخریبی و پیشبینی های فاجعه بار داشته باشید، در رسیدن به اهدافتان دچار مشکل خواهید شد. بنابراین نباید اجازه دهید که بدبینی یا منفی گرایی ذهنتان، افسار مغز را به دست گیرد. در واقع می توانید با آموزش و تربیت مغزتان، نه تنها کارکرد، بلکه ساختار آن را نیز تغییر داده و مجبورش کنید به نحوه دیگری بیندیشد تا تغییراتی پایدار حاصل شود. اما راه آن چیست و چگونه می توان متفاوت اندیشیدن را عملی کرد؟

1. افکار غیر سازنده و مخرب خود را بازسازی کنید.

جملاتی مثل "هرگز نمی تونم انجامش بدم"، "من احمقی بیش نیستم"، "گند زدم به همه چی " و... نه تنها به شما کمکی نمی کنند بلکه با بار منفی خود به مغز و افکار شما هجوم برده و مانع از پیشروی و عملکرد مثبت می شوند.
اما خبر خوب این است که شما می توانید کاملا واقعا بینانه، جواب چنین افکار منفی را به خودتان بدهید. مثلا زمانی که می گویید "هیچکس من رو استخدام نخواهد کرد" به خود یادآوری کنید "اگر سخت تر و بیش تر تلاش کنم تا به دنبال شغلی مناسب بگردم، شانس استخدام شدن خود را بالا می برم".

2. به خود ثابت کنید که اشتباه می کردید.

به گفته روانشناسان، در بسیاری از اوقات مغز ما با ریاکاری یا دروغ به دنبال فریب دادن ما است. مثلا ممکن است مدام به شما تلقین کند که اوضاع بهتر نخواهد شد، و همین تلقین مانع از تلاش شما برای پیشرفت شود. چنین فریب هایی از طرف مغز را چالشی در نظر بگیرید. با آن مقابله و حتی مبارزه کنید و هربار که به موفقیتی رسیدید به او بگویید که اشتباه می کرده و شما این را ثابت کردید.

3. یک شعار شخصی بسازید.

با ایجاد یک شعار مثبت و تکرار مداوم آن، به جنگ افکار منفی بروید. مثلا "تو می تونی"، "بهترین خودت رو انجام بده"، "عملیش کن" و... می توانند شعار هایی باشند که در مواجهه با عدم خودباوری و کمبود اعتماد به نفس آن ها را تکرار کنید و بر تلقین های منفی مغزتان فائق بیایید.


متفاوت اندیشیدن را یاد بگیرید!