مجله بانوان

/

سلامت

/

13 سوال برای سنجش کیفیت رابطه عاشقانه و زناشویی

[ عشق, ازدواج, روابط زناشویی, روابط عاشقانه, روان شناسی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

13 سوال برای سنجش کیفیت رابطه عاشقانه و زناشویی

سال های مدیدی است که روانشناسان مشغول بررسی روابط، عوامل سازنده، علل شکست یا موفقیت، و مهم تر از همه المان های کیفی مربوط به آن ها هستند.
هرچند که همه بر سر این مطلب توافق دارند که هیچ دستور و روش ثابتی برای دنبال کردن وجود ندارد و هر فردی شخصیتی مجزا با پیشینه و تربیتی متفاوت دارد که پیش بینی نوع رابطه عاطفی که خواهد داشت را سخت تر می کند.
اما در نتیجه پژوهش هایی که بر روی بیش از 386 زوج انجام شد، 13 عنصر اصلی را در روابطی که از لحاظ کیفی سطح بالایی دارند را چنین مشخص کرده است (با ارزیابی رابطه خود بر آسان این 13 عنصر، کیفیت آن را مشخص کنید):

1. منحصر به فرد بودن یک رابطه

یک شراکت احساسی نزدیک، تنها ترکیب خصایص و ارزش های دو نفر نبوده بلکه بازتاب برهم کنش منحصر به فردی است که از احساس دو جانبه طرفین به وجود می آید. هرچه دو نفر با یکدیگر احساس راحتی بیش تری داشته و بتوانند در تمام مدتی که در حضور هم هستند صحبت کنند و در میا ن بگذارند، بازتاب این بر هم کنش منحصر به فردتر خواهد بود.

2. یکپارچگی یا همدلی

همان قدر که شخصیت های مجزایی دارید، چنان روحا در هم تنیده شده اید که تشخیص مرز های بین ذهن شما و همسرتان مشکل است. نه تنها خودتان بلکه برای اطرافیان نیز تصور یکی از شما بدون دیگری و در حالت غیر زوج بسیار مشکل است.

3. مسیر و الگوی طی شده

رابطه یک سیر تکاملی روز به روز دارد. وقتی به عقب برگردید و مسیر طی شده را ببینید متوجه می شوید که با روز اول تفاوت های زیادی دارد. چنانچه نسبت به تغییرات و سیر تکامل رابطه احساس خوب و مثبتی داشته باشید، این گزینه به کیفیت احساس می افزاید.

4. ارزیابی

لنز هایی که انتخاب می کنید تحت آنها به رابطه نگاه کنید، تاثیر مهمی در نحوه ارزیابی و دسته بندی شما دارد. از کشش، همدلی، و تعهد گرفته تا احساس شخص شما نسبت به خود، شریک و رابطه تان، همه مواردی هستند که در صورت وجود به کیفیت رابطه می افزایند.

5. پاسخ گویی و حاضر بودن

نسبت به نیاز های یکدیگر چقدر حساس هستید؟ چگونه به تاثیر یکدیگر در زندگی مشترک واکنش نشان می دهید؟ هرچه جواب این سال ها به 100 درصد نزدیک باشد، عمق ارتباط بالا خواهد بود.

6. تفکیک پذیری

چطور مناقشه می کنید؟ اختلاف نظر و مشکلات را چگونه تفکیک می کنید؟ چطور به سراغ راه حل می روید؟ دو نوع اساسی در برخورد با اختلافات، سازنده و تخریبی است. روش سازنده شروط جدیدی را برای دو طرف در جهت ارتقا وضع می کند در حالی که نوع مخرب، به دنبال پسرفت دادن طرفین به چند مرحله قبل است.

7. تداوم

در روابط طولانی مدت و موفق، دو نفر تلاشی بی وقفه و پایدار برای حفظ کیفیت احساس، ارتباط و تماس یکدیگر دارند. اشخاص سوم با تعجب به چنین روابطی نگاه می کنند در حالی که خود نو نفر هیچ مورد به خصوصی را نمی بینند.

8. تمایلات

تئوری همبستگی ، ابتدای کودکی را زمان شکل گیری دیدگاه ها نسبت به روابط نزدیک می داند. هرچه افراد در یک رابطه احساس امنیت بیشتری داشته باشند، تمایل بسیار قوی تر و ماندگار تری نسبت به همسر و شریک خود خواهند داشت.

9. همدستی و شراکت ابزاری

معمولا انگیزه های پس از ازدواج زوج ها را اهداف آنها میان می کند. چه میزانی در دستیابی به اهداف یکدیگر شراکت می کنید؟ به عنوان مثال در تصمیمی که جهت تغییر سبک زندگی و سلامتی جسمانی می گیرید تا چه حد با همراهی همسرتان همراه است؟ در نیات برای رسیدن به رضایت شخصی چه میزانی از همراهی را دریافت می کنید؟

10. استاندارد ها و معیارها

در بیشتر روابط، زوج ها به دنبال یافتن معیار هایی دقیقا برابر با خودشان در طرف مقابل هستند. هرچند که به نه بر نتایج، روابط پایدار و موفق زمانی شکل می گیرد که دو طرف حاضر به تطابق استاندارد های خود و واقعیت های وجودی و شخصیتی یکدیگر باشند.

11. جایگزین

چنانچه در مغز هر یک از طرفین، فرد یا افرادی به عنوان جایگزین های بهتر برای همسر وجود داشته باشند، کیفیت رابطه همیشه در تهدیدی جدی خواهد بود.

12. استرس

هرگاه موقعیتی توانایی و قابلیت شما را به چالش بکشد، دچار استرس می شوید. در رابطه شما این شرایط چگونه کنترل می شود؟ آیا توانایی های یکدیگر را تکمیل می کنید یا سبب احساس کمبود و اضطراب دو چندان در یکدیگر می شوید؟

13. فرهنگ

در نهایت، عاملی بسیار مهم در میزان موفقیت روابط، داشتن پیشینه خانوادگی نسبتا مشابه، عقاید و سنت های مشابه، محتوا و فرهنگ اجتماعی یکسان است که می تواند کارکرد ذهن دو نفر را به یکدیگر هرچه بیشتر نزدیک کند. نگرش دو نفر به روابط، تاریخ یا حتی جدایی ، تاثیر مهمی را در سرنوشت کیفی آنها رقم می زند.


13 سوال برای سنجش کیفیت رابطه عاشقانه و زناشویی