مجله بانوان

/

بازیگران

/

مصاحبه های منتشر نشده در مورد هیث لجر و فیلم شوالیه ی تاریکی

[ جوکر, شوالیه تاریکی, فیلم The Dark Knight, هیث لجر, کریستوفر نولان, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

پس از گذشت تقریبا یک دهه، هنوز هم از بازی هیث لجر در فیلم «شوالیه ی تاریکی» (The Dark Knight) به عنوان بهترین نقش آفرینی در یک فیلم ابرقهرمانی یاد می شود. اکنون هالیوود ریپورتر مصاحبه هایی منتشرنشده از کریستوفر نولان و کریستین بیل را در وبسایتش قرار داده که با خواندن آن ها به نکات جالبی پی می بریم؛ مانند اینکه در سکانس بازجویی لجر از بیل خواسته تا واقعا او را بزند! در ادامه با ما همراه باشید.

بازی کردن در کنار هیث لجر چگونه بود؟

کریستین بیل: اولین صحنه ای که با هم داشتیم داخل اتاق بازجویی بود. با دیدن او متوجه شدم که هیث [لجر] یک بازیگر عالیست که کاملا به کارش متعهد است و کاملا هدف کریس [نولان] از صحنه های فیلم را درک می کند. ما برای این فیلم بازیگری نمی خواستیم که مانند کمیک ها (در نقش جوکر) مسخره بازی کند. هدف ما ساخن یک درام جدی بود. هیث وقتی گریمش را روی صورتش قرار می داد، کاملا در کاراکتر باقی می ماند و وقتی هم که آن را پاک می کرد در کنار او بودن واقعا لذت بخش بود.

در سکانس اتاق بازجویی وقتی بتمن جوکر را می زند، متوجه می شود که با یک دشمن عادی مواجه نیست؛ چراکه جوکر از اینکه بتمن بی اختیار او را می زند، لذت می برد. هیث اینجا رفتاری مشابه داشت و از من می خواست که واقعا او را بزنم و من گفتم:«می دونی، نیازی نیست که من واقعا بزنمت. میشه کاری کرد که این صحنه بدون زدن کاملا واقعی از آب دربیاد.» و در حین صحنه ی زدن جوکر هیث می گفت:«ادامه بده، ادامه بده، ادامه بده…» و در واقع این خود هیث بود که خودش رو پرتاب می کرد؛ به طوری که تعدادی از کاشی های دیوار ترک خورده بودند. او نقش جوکر را با تعهد کامل بازی می کرد.

آیا نگران بودید که به کاراکتر بتمن توجه کمتری شود؟

بیل: به هیچ وجه. بعد از خواندن تعدادی از کمیک های بتمن به خودم گفتم:«چرا بتمن همیشه کمترین جذابیت رو داره» و اصلا به این کاراکتر جذب نشده بودم. اما یکسری کمیک وجود داشتند که بتمن را به عنوان جذاب ترین کاراکتر نشان می دادند و ما هم فیلم «بتمن شروع می کند» (Batman Begins) نشان دادیم که این کاراکتر ارزش دارد. برای همین است که رقابت بتمن با سایر کاراکترها مرا نگران نمی کند؛ چراکه هر چه تعداد کاراکترهای جذاب که توجه مخاطب را جلب می کنند بیشتر باشد، فیلم بهتری ساخته خواهد شد.

چه چیزی باعث شد بازی هیث لجر در فیلم اینگونه باشد؟

کریستوفر نولان: ما در مورد کاراکتر الکس در فیلم «پرتغال کوکی» (Clockwork Orange) و اینکه او چگونه یک آنارشیست و شخصیت منفی بود ولی جذابیت فراوانی هم داشت صحبت کردیم. ایده های دیگری هم در مورد این کاراکتر وجود داشت که من تا زمانی که هیث آن ها را اجرا نکرده بود، راهی برای تشخیص خوب یا بد بودنشان وجود نداشت.

هیث در کاراکتر جوکر حرکات و رفتاری کاملا خاص داشت و صدای او نیز بی نظر بود؛ صدایی که بلندترین و آرام ترین کلمات را با تنش فراوانی به سمت مخاطب ادا می کرد.

هیث جنبه های زیادی از کاراکتر جوکر را نشان می داد و رفتارش نسبت به هر چیز و هر کس کاملا جذاب و غیرقابل پیش بینی بود. رفتار کاراکتر جوکر در فیلم حس ساختگی بودن را ندارد، چون از اعماق وجود یک انسان واقعی ادا شده است.

شما گفته بودید که چندان به کمیک های بتمن علاقه نداشته اید؛ چه چیزی شما را به سمت «شوالیه ی تاریکی» جذب کرد؟

هیث لجر: من در دوران کودکی کمیک های بتمن را نخواندم و بزرگ نشدن با بتمن احتمالا دلیل این عدم علاقه ی من است. اما من از فیلم «بتمن شروع می کند» خوشم آمد؛ و کاراکتر جوکر نیز آنقدر خوب بود که نمی توانستم آن را رد کنم. البته اگر کارگردانی «شوالیه ی تاریکی» به عهده ی تیم برتون بود هرگز این نقش را قبول نمی کردم؛ چون به نظر من جوکری که جک نیکلسون خلق کرده باید دست نخورده باقی بماند.

وقتی کریس [نولان] این نقش را به من پیشنهاد کرد و دنیای فیلمش را به من نشان داد، ما ایده هایمان را به اشتراک گذاشیم و چون ایده ی هر دوی ما از این کاراکتر به هم نزدیک بود، بازی در نقش جوکر را قبول کردم.


مصاحبه های منتشر نشده در مورد هیث لجر و فیلم «شوالیه ی تاریکی»