مجله بانوان

/

فناوری

/

قدرت مات کننده هوش مصنوعی در هوآوی Mate 10 Pro

[ Kirin 970, Mate 10, Mate 10 Pro, هوآوی, پردازنده شبکه عصبی NPU, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

در هوآوی Mate 10 Pro سخت افزار قدرتمند همه چیز نیست. هوآوی هم مانند گوگل از قدرت یادگیری ماشینی برای کمک به کاربران در جهت ثبت تصاویر بهتر و شتاب بخشیدن به برنامه های کاربردی مانند ترجمه جهانی استفاده کرده است.

 پردازنده کرین 970 که هم Mate 10 و هم  Mate 10 Pro را نیرو می دهد هشت هسته پردازش ARM همراه با واحد پردازش شبکه عصبی (NPU) برای شتاب دهی موضعی به وظایف یادگیری ماشینی دارد؛ یعنی درست همان رویکردی که اپل داشته است. اپل نیز به آیفون 8 یک تراشه موتور عصبی اختصاصی افزوده. در نتیجه، به جای ارسال اطلاعات به سیستم کلاود یا ابری برای تشخیص چهره های موجود در یک عکس، NPU می تواند همین کار را به صورت موضعی انجام دهد. به همین علت در زمان و مصرف اطلاعات صرفه جویی می شود تا اطلاعات به جای پخش شدن در اینترنت در خود دستگاه باقی بماند.

کرین 970 از سه واحد پردازشی خود که شامل CPU ،GPU  و NPU برخوردار است که قادر است 2 هزار تصویر را در هر دقیقه پردازش کند. این در حالی است که سایر تراشه های مورد استفاده در گوشی های رقیب مانند تراشه A10 در آیفون 7 پلاس و اکسینوس 895 گلکسی اس 8 سامسونگ تعداد بسیار کمتری را در یک دقیقه پردازش کرده اند. هوآوی اعلام کرد که پردازش یکهزار تصویر توسط کرین 970 کمتر از 0.19 درصد یک باتری با ظرفیت 4 هزار میلی آمپر ساعت است. در واقع می توان گفت تراشه کرین 970 در مقایسه با تراشه A10 اپل، برای پردازش تصویر بیش از 4 برابر قدرتمندتر است.

واحد پردازشی مبتنی بر شبکه عصبی در مقایسه با پردازنده اصلی 25 برابر قدرتمندتر است؛ در حالی که انرژی مصرفی آن 50 برابر کمتر از پردازنده اصلی انرژی است. با وجود این که قدرت این پردازنده 25 برابر بیشتر از پردازنده اصلی است، هوآوی اندازه NPU را نصف پردازنده اصلی کرین 970 بیان کرده است.

به گفته هوآوی، قدرت پردازشی واحد پردازشی مبتنی بر شبکه های عصبی کرین 970 بیش از 1٫9 ترافلاپس است. استفاده از پردازنده های مبتنی بر شبکه های عصبی برای انجام پردازش های سنگین با انرژی خیلی کم راهکار درخوری به نظر می رسد.

این که NPU یا واحد پردازش شبکه عصبی چطور در عمل کار می کند و هوآوی با اطلاعات کاربران چه می کند هنوز مشخص نیست و باید بررسی شود. زیرا هوآوی بر خلاف ابعادش هنوز ثابت نکرده که نرم افزارش آیا قدرت مقابله با گوگل و اپل را داراد یا خیر.

مثلاً هوآوی P9 با برخورداری از طراحی لنز لیکا و تنیظمات دوربین دوتایی، که یکی اطلاعات رنگی را می گرفت و دیگری اطلاعات سیاه و سفید یا مونوکروم، حسابی نقل محافل بود. با گرفتن اطلاعات از هر دو حسگر به راحتی می توان تصاویری غنی تر از رنگ نسبت به تلفن های هوشمند معمول خلق کرد. نظیر همین فناوری را می توان در Mate 10 نیز شاهد بود. همکاری هوآوی و لیکا واقعاً خارق العاده است. اما بهتر است تا عرضه گوشی و مقایسه نتایج با پرچمداران سامسونگ، اپل و گوگل منتظر ماند.


قدرت مات کننده هوش مصنوعی در هوآوی Mate 10 Pro