مجله بانوان

/

بازیگران

/

بیژن بنفشه خواه تصاویر

[ عکس های بیژن بنفشه‌خواه, بیژن بنفشه‌خواه, تصاویر جدید بیژن بنفشه‌خواه, زندگینامه بیژن بنفشه‌خواه, تصاویر بیژن بنفشه‌خواه, بیوگرافی بیژن بنفشه‌خواه, تصاویر بیژن بنفشه‌خواه عکس های بیژن بنفشه‌خواه بیژن بنفشه‌خواه, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

تصاویر بیژن بنفشه خواه,زندگینامه بیژن بنفشه خواه

بیژن بنفشه خواه یکی از محبوب ترین بازیگران کمدی ایران است

بیژن بنفشه خواه یکی از محبوب ترین بازیگران کمدی ایران است و در آثار طنز بسیاری بازی کرده. اما وقتی از خودش درباره ی به یاد ماندنی ترین بازی هایش می پرسیم، این چهار مجموعه ی تلویزیونی را انتخاب می کند: «پژمان»، «ساختمان پزشکان»، «بدون شرح» و «راه طولانی».
نام و نام خانوادگی بیژن بنفشه خواه

زمینه فعالیت بیژن بنفشه خواه
سینما و تلویزیون
تاریخ تولد بیژن بنفشه خواه 1 فروردین 1352 (43 سال)
محل تولد بیژن بنفشه خواه
تهران، ایران

والدین بیژن بنفشه خواه
رضا بنفشه خواه (بازیگر)


بیوگرافی بیژن بنفشه خواه
بیژن بنفشه خواه (زاده 1 فروردین 1352) بازیگر ایرانی مجموعه های طنز تلویزیونی و فیلم های سینمایی است. او در مجموعه های طنز «این چند نفر»، «بدون شرح»، «مرد دوهزارچهره»، «قهوه تلخ»، «ساختمان پزشکان»، «خانه اجاره ای» و «راه طولانی» به ایفای نقش پرداخته است.

بیژن بنفشه خواه یکی از محبوب ترین بازیگران کمدی ایران است و در آثار طنز بسیاری بازی کرده. اما وقتی از خودش درباره ی به یاد ماندنی ترین بازی هایش می پرسیم، این چهار مجموعه ی تلویزیونی را انتخاب می کند: «پژمان»، «ساختمان پزشکان»، «بدون شرح» و «راه طولانی».البته بیژن بنفشه خواه علاوه بر بازیگری، فعالیت در حوزه های دیگر را نیز تجربه کرده؛ مثل اجرای مسابقه ی بازیگری «ستاره 20» که تازه ترین فعالیت هنری اش محسوب می شود.بیژن بنفشه خواه داستان نیمه تلخ و در بعضی صحنه ها پرسوز و گداز روزگار نوجوانی اش را برای نوجوانان امروز به تصویر می کشد و از راه دراز و پرفراز و نشیبی می گوید که بیژنِ دیروز را رسانده به بیژن امروز!اگر بخواهی از بین دوره های مختلف سنی، یکی را انتخاب کنی، بهترین روزهای زندگی ات در چه دوره ای شکل گرفته؟
بهترین روزهای زندگی من به سال های دبیرستان برمی گردد؛ یعنی همان دوره ی نوجوانی که آدم پر از انرژی است و بی بهانه خوشحال است.میانه ات با درس و مدرسه چه طور بود؟
بیژن بنفشه خواه : من بچه ی درس خوانی نبودم و مدرسه برایم کابوس بود! در دوره ی ابتدایی معدلم 19-18 بود. اما از اول راهنمایی سالی یک بار تجدید شدم تا اول دبیرستان که دیگر کلاً مردود شدم! البته یادم می آید پاییز آن سال دوباره از من و حدود 10 نفری که رد شده بودند، امتحان گرفتند و همه مان قبول شدیم و رفتیم پایه ی دوم. پدرم هم از اوضاع درسی ام ناراضی بود. اما از این جور مسایل که بگذریم، دوره ی نوجوانی ام را دوست دارم و فکر می کنم نوجوانی می تواند دوره ی طلایی زندگی هرکسی باشد.با این اوضاع درس نخواندن چه طور دانشگاه قبول شدی؟
بیژن بنفشه خواه : این موضوع باعث تعجب خودم هم شد! تقریباً آن قدر از قبول نشدنم مطمئن بودم که حتی «پیک سنجش» را که اسامی قبول شدگان در آن چاپ می شد، نگرفتم.سال 1370 در مقطع سوم دبیرستان درس می خواندم و هنوز دیپلمم را نگرفته بودم. آن موقع هنوز می توانستی قبل از گرفتن دیپلم در آزمون دانشگاه آزاد شرکت کنی؛ من هم همین کار را کردم و از بین رشته های هنری، گرافیک، نقاشی و نمایش را انتخاب کردم و به همین شکل، تصادفی قبول شدم. حتی وقتی پدرم خبر قبولی ام را آورد، فکر کردم شوخی می کند! خلاصه دو ترم مرخصی گرفتم و بعد از گرفتن دیپلم، در سال 1371 وارد دانشگاه شدم.

,تصاویر بیژن بنفشه خواه,زندگینامه بیژن بنفشه خواه

بیژن بنفشه خواه (زاده 1 فروردین 1352) است


خودمانیم، مشکل هنرمندان با درس و مدرسه چیست؟ چرا بعضی ها مثل خودت خیلی با مدرسه حال نمی کنند؟
بیژن بنفشه خواه: نمی دانم، شاید یک جور ریشه های روان شناختی داشته باشد. مثلاً یادم می آید در دوره ی راهنمایی بی خود و بی جهت کتک می خوردم. با ترکه و چوب نوجوان ها را می زدند، فقط به جرم این که چرا سرت را این طرفی کردی یا با بغل دستی ات حرف زدی! آن موقع خیلی راحت بچه ها را کتک می زدند.آخر مگر آدم، نوجوان 12 ساله را کتک می زند؟!
البته مدرسه های زمان ما خیلی شلوغ بود و کمبود های زیادی داشتیم. وقتی در یک کلاس 50 دانش آموز نشسته باشد، معلوم است که معلم نمی تواند درست رفتار کند، اما خوشبختانه شنیده ام که الآن اوضاع خیلی بهتر شده است.پس حالا که در مدرسه کتک خورده ای، یکی از خاطره هایش را هم برای نوجوانان دوچرخه ای تعریف کن.
بیژن بنفشه خواه : شاید برایتان جالب باشد که من و «نیما فلاح»، همکلاسی بودیم و دوستی مان به دوم دبستان برمی گردد. یک روز، نفری یک آینه ی کوچک سر کلاس برده بودیم و موقعی که معلم پای تخته می نوشت، آن را درمی آوردیم و نور خورشید را روی تخته می انداختیم.در یکی از این لحظه ها، یک دفعه معلممان برگشت و نیما نور را انداخت توی چشم او! بعد هم سریع آینه اش را قایم کرد. معلممان هم آمد یک سیلی آبدار خواباند زیر گوش من! هرچه هم به او گفتم کار من نیست، باور نکرد که نکرد. شاید هم حق داشت، چون آینه را توی دست من دیده بود. البته من هم معرفت به خرج دادم و نیما را لو ندادم؛ تازه بعدش هم که از کلاس بیرون آمدم ناظممان هم یک سیلی دیگر نثارم کرد!یادم می آید در یک گفت وگو گفته بودی که ذهن بازیگوشی داشتی که سر کلاس مدام این ور و آن ور می پرید.
بیژن بنفشه خواه : بله، یک دلیل مشکل های درسی ام، همین نداشتن تمرکز بود. اما هیچ وقت کسی سعی نمی کرد علت درس نخواندنم را کشف کند.کسی به این سؤال فکر نمی کرد، نوجوانی که تا پنجم ابتدایی معدلش بالای 18 بوده، چرا یکهو تجدید می شود؟ فقط چه در خانه چه در مدرسه دعوایم می کردند که «چرا درس نمی خونی؟!»مواقعی هم که در مدرسه کتک می خوردم، به پدرم نمی گفتم. چون می دانستم در خانه هم یک دعوای دیگر با پدرم خواهم داشت. از شانس من، برادر بزرگ ترم هم درس خوان بود و از آن هایی بود که حتی اگر درس نمی خواند، 20 می گرفت! مرا با او هم مقایسه می کردند. خلاصه درس، همه ی زندگی مرا تحت تأثیر قرار داده بود؛ آن قدر که گاهی با خودم می گفتم «خدایا من رو بکش!».

,تصاویر بیژن بنفشه خواه,زندگینامه بیژن بنفشه خواه

بیژن بنفشه خواه بازیگر ایرانی مجموعه های طنز تلویزیونی و فیلم های سینمایی است


به قول نوجوان ها: «بی خیال بابا! تا این حد؟!»
بیژن بنفشه خواه : بله! مسئله ی درس، ذهن و زندگی ام را پر از تنش کرده بود؛ تا آن جا که حتی یک بار با خودم فکر کردم بروم بالای ساختمان بلند مخابرات که نرسیده به سیدخندان است و خودم را بیندازم پایین! بعد در همان گیر و دار با خودم فکر کردم حالا اگر رفتم آن جا، اگر نگهبان همان دم در، جلویم را گرفت و از من پرسیدند «کجا؟» چه بگویم؟!فکر کردم لابد نمی گذارند پایم به پشت بام هم برسد، بنابراین مجبورم از پنجره ای چیزی بپرم پایین. بعد یاد مادرم می افتادم و فکر می کردم من اگر این کار را بکنم، مادرم چه حالی می شود؟ خلاصه این قدر به این چیزها فکر می کردم که کلاً پشیمان می شدم!در گیر و دار مسایل درسی و یأس های فلسفی مربوط به آن، عشق و علاقه ای هم در دوره ی نوجوانی داشتی؟
بیژن بنفشه خواه : بله، یک آتاری داشتم که پدرم به قیمت 10 هزار تومان برایم خریده بود و البته خودش هم با آن بازی می کرد! برنامه ی «دیدنی ها» را هم خیلی دوست داشتم وکارتون هایی مثل «هاچ، زنبور عسل»، «سندباد»، «پینوکیو»، «خونه ی مادربزرگه» و البته کارتون های ژاپنی که بیش ترشان افسرده کننده بود.بازیگری چه طور؟ در دوره ی نوجوانی ات دوست داشتی بازیگر شوی یا آرزوهای دیگری در سرت بود؟
بیژن بنفشه خواه : آرزوهای بچگی ام که خیلی یادم نیست، اما آن طور که پدر و مادرم می گویند، گویا می گفته ام که دوست دارم در نیروی دریایی کار کنم! اما بزرگ تر که شدم، دیگر نمی دانستم می خواهم چه کاره شوم. تا وقتی که کنکور نداده بودم، تکلیفم با خودم روشن نبود. من حتی فکر نمی کردم موفق به گرفتن دیپلم شوم، اما هم دیپلم گرفتم و هم در رشته ی تئاتر درس خواندم؛ در حالی که اصلاً فکر نمی کردم بتوانم به دانشگاه بروم!اما همین ورود به دانشگاه، موجب شد سر از بازیگری دربیاوری. درست است؟
بیژن بنفشه خواه : بله، البته در دانشگاه رابطه ام با اساتید دانشگاه نسبتاً خوب بود. بیش تر استادهای دانشگاه آزاد (مثل مرحوم استاد سمندریان) هم از دانشگاه هنرهای زیبا آمده بودند و کادر اساتید، بسیار عالی بود.اما من در شروع دانشگاه برای پرداخت شهریه، مشکل پیدا کردم و پدرم می گفت نمی تواند هزینه ی دانشگاه آزاد را پرداخت کند. برای همین مجبور شدم از ترم دوم سر کار بروم که اولینش تئاتر عروسکی «بهروز غریب پور» به نام «میکی و کارگاه2» بود. بعدش هم رفتم سر برنامه ی «39» که هم دوره ی «ساعت خوش» ساخته و پخش شد؛ ساعت خوش، پنجشنبه ها پخش می شد و 39 جمعه ها.قبل از ورود به دانشگاه و در دوره ی نوجوانی هم در فیلم یا سریالی بازی کرده بودی؟
بیژن بنفشه خواه : بله، اولین تجربه ی بازیگری ام به دوران ابتدایی برمی گردد و برنامه ی نوروزی«سیمای سال»که من در آن یک آیتم بدون دیالوگ داشتم. در دوره ی راهنمایی هم در یک سریال مربوط به گروه کودک بازی کردم. اول دبیرستان هم که رفتم، در یک فیلم16 میلی متری به کارگردانی «سعید کلاهی» ایفای نقش کردم که البته این ها را جزء فعالیت های حرفه ای خودم نمی دانم. بعد هم که وارد دانشگاه شدم و به طور تخصصی در رشته ی تئاتر مشغول تحصیل شدم.البته قبل تر می خواستم بروم هنرستان که پدرم مخالفت کرد و گفت بهتر است در رشته ی تجربی یا ریاضی درس بخوانم. البته به نظرم این موضوع به نفعم تمام شد، چون کسانی که در این دو رشته درس می خواندند، بعداً در کنکور دانشگاه راحت تر در رشته های زیرمجموعه ی هنر قبول می شدند.

,تصاویر بیژن بنفشه خواه,زندگینامه بیژن بنفشه خواه

بیژن بنفشه خواه علاوه بر بازیگری، فعالیت در حوزه های دیگر را نیز تجربه کرده است


حالا هم که حساسیت پدر و مادرها نسبت به کنکور و رشته ی تحصیلی نوجوان هایشان خیلی بیش تر از زمان نوجوانی شما شده. ظاهراً فاصله و اختلاف نظر و سلیقه ی نوجوان ها و بزرگ ترها هم بیش تر از دهه های گذشته شده. نظر شما چیست؟
بیژن بنفشه خواه : به نظر من نباید بچه ها را وادار کرد در رشته ای که دوست ندارند، درس بخوانند و باید به آن ها حق انتخاب داد تا به حوزه هایی که جذابیت بیش تری برایشان دارد، بپردازند. راستش صحبت درباره ی اختلاف نظر نوجوان ها و والدینشان هم کار آسانی نیست و بیش تر یک جور مسئله ی روان شناختی است.با این حال من در زمان نوجوانی ام و نسبت به نوجوان های امروز، نه این قدر آزادی داشتم و نه این امکانات در اختیارم بود. این را هم بگویم که پدرم هم همین حرف را همیشه خطاب به ما می زد؛ و انگار که این جریان همین طور نسل اندر نسل ادامه دارد.بعضی از نوجوان ها گله دارند از این که پدر و مادرشان زبان آن ها را نمی فهمند و گاهی حتی با هم جر و بحثشان می شود. بیژن بنفشه خواه به عنوان یک نوجوان ظلم دیده و درک نشده، چه نظر و قضاوتی در این باره دارد؟
بیژن بنفشه خواه : البته من نوجوان تر از آنم که بخواهم پیامی به نوجوان ها بدهم! اما نوجوان های این دوره و زمانه، قربانشان بروم هرچه بگویی در جوابت یک چیزی می گویند! آن قدر که من گاهی با خودم فکر می کنم: «حالا می میری اگه جواب ندی؟! یک ذره گوش بده خب نوجوان جان!».

,تصاویر بیژن بنفشه خواه,زندگینامه بیژن بنفشه خواه

بیژن بنفشه خواه فرزند رضا بنفشه خواه (بازیگر) است

فیلم شناسی بیژن بنفشه خواه

فیلم های تلویزیونی بیژن بنفشه خواه

سال نام سریال کارگردان پخش
1394-1395 سه شو (مجری) شبکه 3
1394 مسابقه ستاره بیست (مجری)
1394 حالت خاص افشین اربابی
1394 سر به راه سعید سلطانی
1393 دست نزن جیزه امیر غفارمنش
1392 روزهای بد، به در سعید آقاخانی نوروز 93
1392 پژمان سروش صحت
1391 دزد و پلیس سعید آقاخانی
1390 سهمی برای دوست مسعود اطیابی تیرماه 1391
1390 راه طولانی رضا کریمی
1390 خانه اجاره ای - سری اول رامین ناصرنصیر
1389–1390 ساختمان پزشکان سروش صحت
1389–1391 قهوه تلخ مهران مدیری
1387 مرد دوهزارچهره مهران مدیری نوروز 88
1387 پنهان، اما آشکار سیدمحسن یوسفی
1387 طلاق در وقت اضافه سیدمحسن یوسفی
1386 پیامک از دیار باقی سیروس مقدم
1386 آرزوهای شیرین سیدوحید حسینی
1385 تله فیلم «تعطیلات پردردسر» شهاب عباسی
1384 اکسیژن مهدی مظلومی
1382 باغچه مینو رضا صفدری
1381 زیر آسمان شهر - سری سوم مهمان مهران غفوریان
1381 بدون شرح مهدی مظلومی
1380 طبقه وسط مهران غفوریان
1379 کلبه سپید مهرداد رایانی مخصوص
رحمان سیفی آزاد
کارگردان تلویزیونی: «بیژن صمصامی»
1379 آبدار شاه رحیم رحیمی پور
1378 گلهای 78 مهران غفوریان نوروز 79
1378 حرف تو حرف مهران غفوریان
1378 این چند نفر مهران غفوریان
1377–1378 عید آن سال ها سعید ابراهیمی فر
1377 ایستگاه 77
1376 گلهای 76 مسعود آب پرور نوروز 77
1375 نوروز 75 داریوش کاردان شبکه 1
1374–1375 دزدان مادربزرگ مهدی صباغ زاده
1374 آخرین ستاره شب منوچهر پوراحمد
1373 لبخند سوم مسعود رشیدی
1373 همسران بیژن بیرنگ
مسعود رسام
1373 جُنگ 39 داریوش کاردان
1373 پسر بابا محسن تقوی بخشی از مجموعه «پیک سپید شادی»
1373 پیک سپید شادی محسن تقوی برنامه کودک و نوجوان شبکه 1

شبکه خانگی

سال نام سمت کارگردان توضیحات
1392 شرف خانواده فاضل پوریا جاویدپور پخش در شبکه نمایش خانگی[2]
1392 شوخی کردم مهران مدیری پخش در شبکه نمایش خانگی[3]
1392 مسابقه شام ایرانی
(سری چهارم)
شرکت کننده محمد شایسته میزبانِ شب دومِ مسابقه[4]
1387 بمب خنده مهران مدیری ابتدا در نیمهٔ دی ماه 1389 در فضای وب و سپس بصورتِ
لوح فشرده (بطور غیرمجاز) منتشر شد که با واکنشِ
«مهران مدیری» مواجه شد.[5]

گردآوری:بخش بازیگران

منابع:

bartarinha.ir

fa.wikipedia.org