مجله بانوان

/

سلامت

/

سه میان وعده مخصوص دیابتی ها

[ قند خون, دیابت, فیبر, بادام, ماست, پروتئین, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

سه میان وعده مخصوص دیابتی ها

بیماری دیابت به دو نوع اصلی دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 تقسیم بندی می شود. در بیماری نوع 1 فرد به صورت مادرزادی نمی تواند میزان کافی انسولین در بدن تولید کند و این افراد تا پایان عمر وابسته به تزریق انسولین هستند. در بیماری نوع 2 نیز عوامل ژنتیکی مهم است ولی عوامل خطری مثل اضافه وزن، نداشتن فعالیت بدنی، و رژیم غذایی ناسالم و استعمال دخانیات نقش مهمی در ابتلای فرد به این بیماری دارد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز انسولین در بدن به میزان کافی تولید نمی شود یا اینکه سلوهای بدن حساسیت خود را به انسولین از دست می دهند. داشتن رژیم غذایی که بتواند قند خون را در این افراد کنترل کند بسیار مهم است، و میان وعده سالم می تواند کمک زیادی کند.

انتخاب کردن میان وعده سالم و بدون ضرر برای افراد دیابتی کار دشواری است. نکته کلیدی در این است که میان وعده باید حاوی فیبر بالا، پروتئین و چربی مفید باشد. این نوع از میان وعده می تواند که قندخون را در فرد دیابتی کنترل کند. از سوی دیگر مهم است که میان وعده سرشار از مواد مغذی باشدِ که بتواند به سلامت کلی فرد کمک کند. در این مطلب به مواد غذایی پرداخته شده است که بر اساس شواهد علمی موجود می تواند یک میان وعده بسیار مناسب برای همه به ویژه در افراد مبتلا به بیماری دیابت باشد.

غذا

تخم مرغ آب پز یک میان وعده بسیار مناسب برای افراد دیابتی است. پروتئین موجود در تخم مرغ بسیار بالا است که می تواند در کنترل قند خون در افراد دیابتی بسیار مفید باشد چرا که از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری می کند. در یک مطالعه انجام شده در افراد دیابتی که روزی دو عدد تخم مرغ برای 2 هفته مصرف می کردند نشان داده شد که قند خون ثبات بیشتری در مقایسه با گروه دیگر داشته است. همینطور سایر شاخصه های خونی دیابت در آنها مثل هموگلوبین A1C نیز پایین تر بودهکه شاخصه قند خون مناسب در طولانی مدت است.

ترکیب ماست طبیعی کم چرب و تمشک وحشی یک میان وعده فوق العاده برای همه و همینطور افراد دیابتی است. نکته مهم اول این است که میزان فراوان آنتی اکسیدن موجود در تمشک می تواند میزان التهاب در بدن را کاهش دهد و در نتیجه از آسیب رسیدن به سلول ها پیشگیری کند، این شامل ارگان های که مسئول تولید هورمون انسولین نیز می شوند است. علاوه بر آن تمشک منبع بسیار خوبی از فیبر است، به عنوان مثال یک فنجان از تمشک در حدود 4 گرم فیبر دارد که به تثبیت قند خون کمک می کند. ماست دارای خاصیت تثبیت کننده قند خون است و می تواند قند خون را کاهش دهد، بخشی از این اثر به دلیل وجود پروبیوتیک است که می تواند توانایی بدن در آزاد سازی قند را از غذا بهبود دهد.

بادام از از بهترین میان وعده های سرشار از مواد مغذی است. در یک مشت بادام می توان در حدود 15 نوع مختلف از ویتامین ها و مواد معدنی پیدا کرد و هم چنین میزان بالا منگنز، منیزیوم و ریبفلاوین. مطالعات نشان داده است که مصرف بادام می تواند به کنترل قند خون کمک کند. در یک مطالعه انجام شده در بین 20 نفر بالغ مبتلا به دیابت مصرف 60 گرم بادام در روز سبب کاهش قند خون تا 10 درصد شده است. از خواص بادام که به تثبیت قندخون کمک می کند فیبر بالا موجود در این ماده غذایی در ترکیب با پروتئین و اسیدهای چرب بسیار مفید است که همه می تواند در کنار هم به بهبود وضعیت افراد دیابتی کمک کند.
سه میان وعده مخصوص دیابتی ها