مجله بانوان

/

سلامت

/

در روز ولنتاین به عشق خود جان دوباره ای بدهید

[ استرس, اضطراب, افسردگی, شکلات, عشق, روان شناسی, ولنتاین, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

در روز ولنتاین، به عشق خود جان دوباره ای بدهید!

روز ولنتاین رسیده است. با این که برخی افراد به این روز علاقه مندند، بسیاری معتقدند مناسبتی ساختگی است. شکی در این که ولنتاین تجاری شده است وجود ندارد. ولی همه این ها به معنی آن نیست که نتوانیم سالی یک بار به طور معناداری عشق را تجلیل کنیم. طبق سلسله مراتب نیازهای ماسلو، پس از نیازهای جسمی (مثل هوا، آب،غذا) و نیاز به امنیت (مثل امنیت از خطر، ثبات) ، توانایی عشق ورزیدن و پذیرفتن عشق سومین نیاز مهم انسان است. با توجه به اهمیت آن در زندگی هایمان، چرا روزی را برای عشق کنار نگذاریم؟

با این حال، اشکال ولنتاین در این است که روی ابراز عشق تنها در یک روز سال تمرکز دارد. باید در این روز به خود گرامی داشتن و حفظ کردن عشق را یادآوری کنیم. اگر در رابطه عشقی عمیقی هستید، ولنتاین فرصت خوبی برای فکر کردن به این است که کارهای درست را انجام می دهید یا خیر. مثل بقیه مسائل، عشق نیازمند نگهداری است. گل های زیبا بدون آبیاری رشد نمی کنند. اگر از رابطه عشقی خود نگهداری نکنیم سالم و قوی نخواهد ماند.

چند نکته که به زنده نگه داشتن عشق کمک می کنند را برای شما آورده ایم:

کارهای خانه را با هم شریک شوید. منصف باشید. زوج هایی که احساس ناعدالتی می کنند، رابطه رضایت بخشی ندارند. نقش خود را در کارهای خانه و دیگر کارهای مشترک، مثل نگهداری از فرزندان، بازی کنید تا رابطه رضایت بخشی داشته باشید. می توانید این کارها را با هم انجام دهید تا سرگرم کننده تر باشند و وقت کم تری ببرند. مثلا، یکی از شما می تواند ظرف ها را بشورد و دیگری خشک کند. پس از این که یک روز را صرف تمیز کردن خانه کردید، برای خوش گذرانی به بیرون خانه بروید و به خودتان جایزه بدهید. شریک شدن در کارهای خانه، حس نزدیکی و همکاری را در شما افزایش خواهد داد. زوج هایی که در کارها شریک هستند، کیفیت و ثباتشان بیشتر است.

با یکدیگر حرف بزنید. واقعا باهم حرف بزنید. همه ما زندگی شلوغی داریم. به راحتی می توانیم روز خود را بگذرانیم و هیچ گاه متوجه احساسات درونی شریک عاطفیمان نشویم. آیا امروز اتفاق جالبی برای تو افتاد؟ آیا چیزی تو را خوشحال، هیجان زده یا عصبی کرد؟ این اتفاقات را با هم درمیان بگذارید. به خوبی گوش دهید. وقتی زمانی به کوتاهی یک ساعت در محیطی آرام گفتگویی صمیمی داشته باشید، هر دوی شما احساس بهتری خواهید داشت و صمیمیت بینتان افزایش خواهد یافت. بی پرده گویی صمیمی در روابط عاشقانه، موجب می شود رابطه رضایت بخش تری داشته باشیم.

مثبت بمانید. هیچ کس کامل نیست، حتی خود شما! همه ما عادات آزاردهنده خود را داریم. همه ما اشتباه می کنیم. به جای قضاوت کردن، سعی کنید مثبت باشید. اشتباهات کوچک شریک عاطفی خود را ببخشید. با این که خطاهای بزرگی مانند خیانت، آزار، خشونت و فریب کاری نباید تحمل شوند، باید تلاشمان را بکنیم تا خطاهای کوچک را ببخشیم. البته اگر طرف مقابلمان واقعا متاسف باشد، عذرخواهی کند، مسئولیتش را بپذیرد و قول بدهد تکرارش نکند. تفکر بیش از حد در مورد اشتباهات گذشته برای رابطه شما خوب نیست. طبق مطالعات، نبخشیدن موجب استرس بالاتر، علائم افسردگی و اضطراب بسیار زیاد می شود. در مقابل، روابط رضایت بخش و بخشش، دوطرفه هستند. بخشش، برای هر دوی شما مزیت دارد.

با یکدیگر خوش بگذرانید. هدیه کردن گل و شکلات به معشوقتان هیچ اشکالی ندارد. ولی بهترین هدیه، این است که با هم کاری انجام بدهید که هر دوی شما از آن لذت می برید. این کار مخصوصا اگر مدت زیادی است که با هم هستید و عشقتان نیاز به انرژی داشته باشد مفید است. با شروع یک عادت جدید، تنوع را به رابطه خود بازگردانید. می توانید هفته ای یک بار کلاس رقص بروید یا غواصی یاد بگیرید. هفته ای یک شب رستوران ها و غذاهای جدید را امتحان کنید. این فعالیت ها، احساسات مثبت را در شما بیدار خواهد کرد.

از رشد یکدیگر حمایت کنید. به یکدیگر کمک کنید به اهدافتان برسید. چه هدف مورد نظر ادامه تحصیلات، تمرین برای شغلی جدید یا وزن کم کردن باشد. افراد هنگامی که شریک عاطفیشان نسبت به آن ها رفتاری داشته باشد که با ایده آلشان سازگار باشد، خوشحال ترند. روابطی که زوج مشوق هم باشند، شادتر و پایدارترند. بهترین روابط نه تنها ما را خوشحال می کنند، بلکه به ما کمک می کنند آدم بهتری هم بشویم.


در روز ولنتاین، به عشق خود جان دوباره ای بدهید!