مجله بانوان

/

سلامت

/

غذاهایی که انرژی شما را تخلیه می کنند

[ خستگی, فیبر, برنج, قهوه, صبحانه, پاستا, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

غذاهایی که انرژی شما را تخلیه می کنند

بالا و پایین رفتن سطح انرژی شما در طول روز بسیار طبیعی است. علل مختلفی می تواند روی سطح انرژی فرد اثر گذر باشد از جمله خواب و میزان استرس یا فعالیت بدنی. اما غذایی که می خورید نیز می تواند روی ایجاد خستگی موثر باشد. در کل خوردن غذا و میان وعده باید مخزن انرژی شما را پر کند و به بالا رفتن سطح انرژی در شما کمک کند. اما برخی از غذاها هستند که می توانند اثر معکوس داشته باشند و منجر به کاهش سطح انرژی شوند. در این مقاله به غذاهایی اشاره شده است که می تواند انرژی شما را تخلیه کند . بهتر است مصرف آنها را محدود کنبد.

نا ن سفید، پاستا و برنج را محدود کنید. کربوهیدرات منبع بسیار خوبی از انرژی است اما خوردن کربوهیدرات بدون فیبر و پاستا و برنج می تواند منجر به ایجاد خستگی و کاهش سطح انرژی شود چون در این دسته از محصولات غذایی پوست غلات از آن جدا می شود. این دسته از محصولات به دلیل کم بودن فیبر در آنها سریعتر در بدن هضم و جذب می شوند و در نتیجه آن قند خون را به سرعت افزایش می دهند و با بالا بردن سطح انسولین خون انرژی در بدن کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر میزان مواد مغذی در آرد سفید، پاستا و برنج بسیار پایین است؛ به ویژه ویتامین گروه ب که نقش مهمی در آزادسازی انرژی دارد.

بسیاری از غذاهای موجود در فروشگاه حاوی میزان فراوان شکر هستند و زمانی که به صورت مداوم مصرف شوند می توانند اثر منفی روی سطح انرژی داشته باشند. بسیاری از مردم از غلات صبحانه به عنوان یکی از عادات روزانه در وعده صبحانه مصرف می کنند اما اکثر این محصولات درای قند بالا هستند و به همین علت یک منبع غذایی مناسب برای فراهم آوردن سطح ثابت از انرژی برای فرد به شمار نمی روند. این محصولات غذایی ترکیبی از کربوهیدرات بدون فیبر و قند افزود شده هستند که دو عامل مهم ایجاد عدم تعادل در قند و انسولین خون است و منجر به بروز خستگی و کاهش سطح انرژی می شوند.

قهوه اگر در میزان متعادل نوشیده شود در واقع می تواند منجر به افزایش سطح انرژی و هوشیاری شود. به عنوان مثل تحقیقات نشان داده است که نوشیدن قهوه می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری فراموشی شود و همینطور منجر به آزادسازی سریعتر انرژی در ورزشکاران شود. کافئین یک ماده محرک است که نورونهای عصبی را تحریک می کند و منجر به عملکرد بهتر مغزی در رساندن پیام آزادسازی انرژی شود، و همین موضوع نوشیدن قهوه را به عادتی برای بسیاری از مردم برای فرار از حس خستگی تبدل کرده است. اما نوشیدن زیاده قهوه سبب یه اصطلاح دامپ کردن شدید قند خون و از دسترس خارج کردن قند از سلول می شود که نتیجه آن ایجاد حس خستگی و کاهش سطح انرژی است.
غذاهایی که انرژی شما را تخلیه می کنند