مجله بانوان

/

سلامت

/

چرا مبتلا به افسردگی می شویم

[ استرس, اضطراب, افسردگی, روان شناسی, زایمان, یائسگی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

چرا مبتلا به افسردگی می شویم؟

هنوز به فهم کاملی از دلایل افسردگی نرسیده ایم، ولی می دانیم که چند گانه هستند. مطالعات حاکی از آن هستند که افسردگی بیماری ژنتیکی ناشی از ناهنجاری در عملکرد انتقال دهنده های عصبی است. با این که وراثت عامل مهمی در ابتلا به افسردگی ماژور است، منشاء تمامی افسردگی ها نیست. عوامل محیطی ممکن است عامل اصلی افسردگی یا تشدید کننده اثر مشکلات وراثتی باشند. برخی از دلایل رایج ابتلا به افسردگی را برای شما آورده ایم:

1-ژنتیک

مطالعات حاکی از آن هستند که افسردگی وراثتی است. البته تاکنون موفق به یافتن ژن مسئول افسردگی نشده ایم.

2-عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز

دانشمندان معتقدند افسردگی ناشی از عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی مسئول تنظیم خلق و خو است. انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی هستند که کمک می کنند قسمت های متفاوت مغز با یکدیگر در ارتباط باشند. وقتی برخی از انتقال دهندگان عصبی دچار کمبود شوند، احتمال دارد منجر به بروز علائم افسردگی بالینی شود.

3-هورمون های جنسی زنانه

زنان 2 برابر مردان دچار افسردگی ماژور می شوند. از آن جایی که اختلالات افسردگی در سنین باروری زنان در اوج خود قرار دارند، دانشمندان معتقدند این اختلالات ناشی از هورمون ها هستند. زنان به خصوص در مواقعی که تغییرات هورمونی رخ می دهند در معرض اختلالات افسردگی هستند. مثل روزهای قاعدگی، زایمان و پیش از یائسگی . علاوه بر این، خطر ابتلا به افسردگی پس از یائسگی کاهش می یابد.

4-مشکلات در ریتم شبانه روزی(سیرکادین)

نوعی از افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی، ناشی از اختلال در ریتم معمول شبانه روزی بدن است. نوری که وارد چشم می شود روی این ریتم موثر است و حین روزهای کوتاه زمستانی که غالبا زمان کمتری را خارج از خانه هستیم، این ریتم مختل می شود.

5-تغذیه نامناسب

رژیم غذایی نامناسب از طرق متفاوتی موجب ابتلا به افسردگی می شود. کمبود ویتامین و مواد معدنی باعث ایجاد علائم افسردگی می شود. محققین دریافته اند رژیم های غذایی که کمبود اسید چرب امگا 3 یا نسبت نامتعادل بین امگا 6 و امگا 3 دارند، با افزایش ابتلا به افسردگی مرتبط هستند. علاوه بر این، رژیم های غذایی با میزان بالای شکر نیز موجب ابتلا به افسردگی می شوند.

6-بیماری

بیماری از 2 طریق به افسردگی مرتبط است. اضطراب ناشی از بیماری مزمن می تواند باعث ابتلا به افسردگی ماژور شود. علاوه بر این، برخی بیماری ها مثل مشکلات تیروئید، بیماری ادیسون و بیماری کلیوی، می توانند موجب بروز علائم افسردگی شوند.

7-داروها

مصرف برخی داروهای تجویزی موجب بروز علائم افسردگی می شود. علاوه بر این، سوء مصرف از داروها و مواد مخدر نیز با بروز علائم افسردگی مرتبط است.

8-اتفاقات استرس زا

اتفاقات زندگی که کنار آمدن با آن ها سخت باشد، ممکن است علت ابتلا به افسردگی باشند. به گفته محققین، میزان بالای هورمون کورتیزول که هنگام استرس ترشح می شود، ممکن است با تاثیر گذاری روی انتقال دهنده عصبی سروتونین ایجاد افسردگی کند.

9-سوگواری و مرگ

با این که سوگواری واکنش طبیعی به مرگ و از دست دادن است، استرس شدید ناشی از آن ابتلا به افسردگی ماژور را تحریک می کند.
چرا مبتلا به افسردگی می شویم؟