مجله بانوان

/

مد

/

شبق سیاه چشمگیر

[ طلا و جواهر, سنگ قیمتی, شبق, کهربا, طلا, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

 شبق، سیاه چشمگیر

برای در میان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، دنبال نمونه ای هستید که جلوه متفاوتی داشته باشد و حسابی به چشم بیاید، شبق را به شما پیشنهاد می کنیم. شبق که به نام های کهربای سیاه، سنگ موسی و مهر سیاه معروف است از خانواده سنگ های نیمه قیمتی محسوب می شود. نیمه قیمتی بودن این سنگ به این خاطر است که جز کانی ها به حساب نمی آید و درواقع کانی وار است. این سنگ به علت خاصیت مغناطیسی اش به کهربای سیاه معروف است. شبق، از چوب های تحت فشاری که به صورت زغال درآمده اند، تشکیل شده و معمولا این زغال از چوب کاج های مطبق، پدید آمده است. این سنگ در صنعت طلا و جواهر و معماری باستان، کاربرد تزئینی دارد.

شرایط تشکیل شبق

شبق از تجزیه چوب درختان(معمولا کاج)، تحت فشار بسیار بالا طی میلیون ها سال، به وجود می آید. این سنگ خاستگاهی زیست محیطی دارد و از چوب هایی که میلیون ها سال، در آب راکد مانده بودند، به وجود آمده است.
شبق به دو شکل سخت یا نرم یافت می شود. شبق سخت، محصول تراکم کربن و آب نمک است و شبق نرم، تراکم کربن و آب شیرین به وجود آمده است.

شبق

تاریخچه کشف شبق

نخستین شبق یافت شده، در شهر ویتبای انگلستان، متعلق به دوران اولیه ژوراسیک(حدود 182 میلیون سال پیش) است. نوعی از این سنگ به نام شبق ویتبای شناخته می شود که بسیار معروف و مرغوب است. شبق ویتبای سنگ پرطرفداری در صنعت جواهر از قرن سوم میلادی، در بریتانیا بود.
حلقه ، سنجاق مو، دستبند، النگو، گردنبند و آویز از زیورآلاتی بود که برای تزئین آن ها از این سنگ استفاده می کردند و بسیاری از آن ها در موزه ی یورک شایر وجود دارند.

این سنگ همچنین، در طول سلطنت ملکه ویکتوریا (1876¬-1901) متداول بود. ملکه ویکتوریا، از شبق ویتبای در قسمتی از لباس سوگواری برای مرگ پرنس آلبرت استفاده کرد.
شبق به دلیل رنگ تیره و محزون و همچنین ظاهر ساده، در قرن19میلادی، برای تزئین جواهرات سوگواری و تسبیح راهبان به کار برده می شد.

شبق

باورهای عامیانه درمورد قدرت شبق

در امپراتوری روم، شبق به عنوان ماده ی جادویی، در طلسم به کار برده می شد. از قدرت های فرامادی این سنگ می توان به خاصیت محافظتی آن و دفع چشم زخم، اشاره کرد. پیشینیان معتقد بودند مشتعل کردن شبق باعث رانده شدن مارها می شود و استنشاق بخار آن به رفع ناتوانی جنسی کمک می کند.

شبق


شبق، سیاه چشمگیر